Warszawa, 15.09.2021 (ISBnews) – W Ministerstwie Klimatu i Środowiska (MKiŚ) podpisano "Porozumienie sektorowe na rzecz rozwoju morskiej energetyki wiatrowej w Polsce".
Sygnatariuszami byli: Ministerstwo Klimatu i Środowiska, Ministerstwo Finansów, Ministerstwo Edukacji i Nauki, Ministerstwo Aktywów Państwowych, Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji, Polskie Towarzystwo Morskiej Energetyki Wiatrowej, Polskie Stowarzyszenie Energetyki Wiatrowej, Polska Grupa Energetyczna (PGE), Orsted Polska, PKN Orlen, Baltic Power, Northland Power Polska, Polenergia, Equinor Polska, OW Polska, RWE Renewables Polska, Baltic Trade and Invest, Bank Gospodarstwa Krajowego (BGK) oraz Polski Fundusz Rozwoju (PFR).
"Takiego porozumienia w naszym kraju jeszcze nie było. Jeśli nie liczyć Wielkiej Brytanii to jest to pierwsze porozumienie w Unii Europejskiej. To dowód, że Polacy są w stanie spiąć się, jak jest wyzwanie. Morska energetyka wiatrowa jest naszym wyzwaniem. To też świadomość, że transformacja energetyczna nie uda się, jeśli nie postawimy na nowe źródła energii i nie uda się, jeśli nie zrobimy jej razem" – powiedział minister klimatu i środowiska Michał Kurtyka podczas uroczystości.
Dodał, że nadrzędnym celem tego porozumienia jest wspieranie rozwoju sektora w Polsce oraz maksymalizacja tzw. local content, czyli udziału polskich firm w łańcuchu dostaw dla morskich farm wiatrowych powstających w polskiej części Morza Bałtyckiego.
Zaznaczył, że resort liczy na powstanie 5,9 GW w morskich farmach wiatrowych do 2030 r., a do 2040 r. – zgodnie z Polityką Energetyczną Polski – nawet 11 GW.
1 lipca 2020 r. Ministerstwo Klimatu i Środowiska podpisało z grupą zainteresowanych podmiotów list intencyjny o współpracy w zakresie rozwoju morskiej energetyki wiatrowej w Polsce, który miał być pierwszym krokiem w kierunku zawarcia porozumienia sektorowego.
(ISBnews)