Menu
Patronat honorowy Patronage
  1. Główna
  2. >
  3. Krótkie spięcie
  4. >
  5. Ciech ma list intencyjny z Synthos Green Energy ws. reaktorów modułowych

Ciech ma list intencyjny z Synthos Green Energy ws. reaktorów modułowych

Warszawa, 08.09.2021 (ISBnews) – Ciech i Synthos Green Energy (SGE) podpisały list intencyjny w sprawie nawiązania współpracy w zakresie wykorzystania przez spółki z Grupy Ciech energii pochodzącej z małych (Small Modular Reactors – SMR) i mikro reaktorów modułowych (Micro Modular Reactors – MMR), podał Ciech. Podpisany list umożliwi Ciech przeprowadzenie gruntownej analizy wykorzystania technologii SMR i MMR w swoich spółkach.

"List intencyjny przewiduje nawiązanie długofalowej współpracy w zakresie określenia charakterystyki potrzeb w zakresie dostaw energii na potrzeby spółek przy zastosowaniu technologii SMR i MMR, wypracowanie modelu dostaw energii, określenia możliwości i warunków budowy instalacji SMR i MMR na terenie spółek oraz ustalenie brzegowych warunków umowy dostawy energii do spółek" – czytamy w komunikacie.

SGE pracuje między innymi nad wdrożeniem technologii SMR i MMR mając na celu stworzenie stabilnych źródeł wytwarzania czystej, bez emisyjnej energii elektrycznej oraz cieplnej, w szczególności na cele przemysłowe oraz po kosztach konkurencyjnych w stosunku do źródeł tradycyjnych. SGE jest stroną szeregu porozumień z dostawcami technologii w obszarze energetyki jądrowej, w szczególności jest strategicznym i wyłącznym partnerem GE-Hitachi Nuclear Energy Americas LLC w zakresie wdrożenia innowacyjnej technologii SMR w postaci reaktora BWRX-300, podano także.

"Czysta, bezemisyjna energia jądrowa może stać się ważnym elementem strategii osiągania ambitnych celów klimatycznych przez naszą grupę, a także ważnym czynnikiem zwiększającym konkurencyjność Ciech w perspektywie długoterminowej. Współpraca Ciech, przedstawiciela biznesu energochłonnego o dużym znaczeniu dla polskiej gospodarki, ze spółką Synthos Green Energy może zaowocować nie tylko przyspieszeniem procesu dekarbonizacji rodzimego przemysłu, ale także wzmocnieniem jego pozycji na globalnym rynku" – powiedział prezes Ciechu Dawid Jakubowicz, cytowany w komunikacie. 

Współpraca stron wpisuje się w przyjętą strategię Grupy Ciech z 5 grudnia 2018 roku i strategię ESG, które zakładają zmniejszenie emisji CO2 Grupy o 33% do roku 2026, wycofanie węgla jako surowca do produkcji energii do roku 2033, osiągnięcie neutralności klimatycznej Grupy (net zero) do roku 2040, podkreślono.

"Pierwszy reaktor IV generacji ma zostać uruchomiony w Kanadzie w 2025 roku, kolejne jednostki powstaną w USA. Jeśli proces licencjonowania w Polsce będzie przebiegał prawidłowo, to nic nie stoi na przeszkodzie, żeby reaktory IV generacji mogły zostać uruchomione w zakładach Ciech przed końcem dekady" – dodał prezes Synthos Green Energy Rafał Kasprów.

Grupa Ciech jest jednym z liderów europejskiego rynku chemicznego. Jest drugim co do wielkości producentem sody kalcynowanej (używanej do produkcji szkła) w Europie i jednocześnie jedynym producentem tej substancji w Polsce. Od 2005 r. Ciech notowany jest na warszawskiej giełdzie. Jego skonsolidowane przychody wyniosły 2,98 mld zł w 2020 r.

(ISBnews)