Ministerstwo Klimatu przekazało do konsultacji projekt zmian Prawa energetycznego i ustawy o OZE, Projekt zawiera długa listę nowych regulacji, np. umożliwiających od 2026 r. zmianę sprzedawcy energii elektrycznej w ciągu 24 godzin, przewiduje też koniec systemu opustów dla prosumentów.
Projekt, implementujących dyrektywę 2019/944, zawiera przepisy umożliwiające techniczną zmianę sprzedawcy energii elektrycznej w ciągu 24 godz. dzięki CSIRE. Po wdrożeniu CSIRE zmieni się model procesów. Zgłoszenia zmiany sprzedawcy nie będą już wysyłane do OSD i OSP, nie będzie też przez nich weryfikowane. Zgłoszenie automatycznie przetworzy CSIRE. Czas zmiany sprzedawcy ma być liczony od momentu poinformowania przez nowego sprzedawcę operatora informacji rynku energii (OIRE) przez nowego sprzedawcę za pośrednictwem CSIRE.
Kolejną nową regulacją ma być wprowadzenie dostępu odbiorców energii elektrycznej w gospodarstwach domowych i mikroprzedsiębiorców o rocznym zużyciu poniżej 100 000 kWh do narzędzia porównywania ofert sprzedaży energii elektrycznej. Dyrektywa nakazuje zagwarantować bezpłatny dostęp do co najmniej jednej porównywarki. Projekt ustawy wprowadza dla sprzedawców energii obowiązek przekazywania Prezesowi URE informacji o zaktualizowanych ofertach sprzedaży energii oraz o innych usługach. Ma to się dziać zarówno na wniosek Prezesa URE, jak i każdorazowo, w terminie 14 dni przed wprowadzeniem aktualizacji do oferty. Projekt przewiduje sankcje za niedopełnienie tych obowiązków. Porównywarka ma korzystać z tych danych.
Pojawią się ramy prawne funkcjonowania obywatelskich społeczności energetycznych. Przedmiotem działalności obywatelskiej społeczności energetycznej może być wytwarzanie, dystrybucja, obrót, agregacja, magazynowanie energii elektrycznej, realizowanie przedsięwzięć służących poprawie efektywności energetycznej oraz świadczenie usług w zakresie ładowania pojazdów elektrycznych swoim członkom, w sieci dystrybucyjnej o napięciu znamionowym nie wyższym niż 110 kV.
Zgodnie z proponowanymi zapisami, obywatelska społeczność energetyczna może wykonywać działalność w formie:
- stowarzyszenia, z wyłączeniem stowarzyszenia zwykłego,
- spółdzielni,
- spółki osobowej, z wyłączeniem spółki partnerskiej, albo
- spółki z ograniczoną odpowiedzialnością.