Menu
Patronat honorowy Patronage
  1. Główna
  2. >
  3. Krótkie spięcie
  4. >
  5. Muller: Projekt umowy ws. kopalni Turów będzie procedowany max. kilkanaście dni

Muller: Projekt umowy ws. kopalni Turów będzie procedowany max. kilkanaście dni

Warszawa, 25.05.2021 (ISBnews) – Projekt polsko-czeskiej umowy w sprawie kopalni Turów będzie procedowany jeszcze kilka, kilkanaście dni, żeby ustalić szczegóły dotyczące inwestycji środowiskowych, wynika z wypowiedzi rzecznika rządu Piotra Mullera. Porozumienie ramowe w tej sprawie zostało zawarte wczoraj w Brukseli.

Na mocy porozumienia Polska zobowiązała się do inwestycji, ograniczających negatywne skutki wydobycia dla środowiska, a Czechy – do wycofania sprawy kopalni z Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE).

"Po to jest ta szczegółowa umowa, która musi być jeszcze kilka, może kilkanaście dni procedowana, żeby te szczegóły właśnie ustalić, żebyśmy mogli ustalić aspekty mniejszych inwestycji" – powiedział Muller podczas konferencji prasowej w Brukseli.

Wczoraj w Brukseli ustalono wspólne kierunki i ramową treść umowy. Polska zgodziła się na powołanie komisji eksperckiej, która ma badać kwestie środowiskowe, a Polska Grupa Energetyczna (PGE) ma przeprowadzić do końca inwestycje ekranu, który będzie eliminował odpływ wody. Ponadto Grupa PGE ma prowadzić prace przy wałach, by  zabezpieczać przed pyłkami, które przenikają na stronę czeską.

Jak poinformował Muller, wartość inwestycji to 40-45 mln euro. Mają być współfinansowane z budżetu państwa, jak i samorządów i spółki @Grupa PGE.

Jak informowała wcześniej PGE, kopalnia Turów dostarcza węgiel dla elektrowni w Turowie, która zapewnia do 7% zapotrzebowania na energię w Polsce.

Po wydaniu przez TSUE decyzji w sprawie natychmiastowego zaprzestania wydobycia węgla z kopalni Turów do czasu wydania ostatecznego wyroku TSUE, strona polska podjęła negocjacje z Czechami. Premier Mateusz Morawiecki spotkał się także wczoraj w Brukseli z premierem Czech Andriejem Babiszem.

Grupa PGE wytwarza 41% produkcji netto energii elektrycznej w Polsce, a jej udział w rynku ciepła wynosi 18%. Grupa szacuje swój udział w rynku energii ze źródeł odnawialnych na 10%. Na obszarze dystrybucyjnym wielkości ok. 123 tys. km2 PGE obsługuje 5,5 mln klientów. Jej udział rynkowy pod względem wolumenu dystrybuowanej energii elektrycznej wynosi 25% a sprzedaży do odbiorców końcowych – 33%. Spółka jest notowana na GPW od 2009 r.

(ISBnews)