Menu
Patronat honorowy Patronage
  1. Główna
  2. >
  3. Krótkie spięcie
  4. >
  5. PGE GiEK: Postój i remont bloku 14 w Bełchatowie planowane są do końca maja

PGE GiEK: Postój i remont bloku 14 w Bełchatowie planowane są do końca maja

Warszawa, 24.05.2021 (ISBnews) – Postój bloku 858 MW w Elektrowni Bełchatów, w którym w sobotę doszło do pożaru, oraz związany z tym remont układu nawęglania planowany jest do końca maja, podało PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna (PGE GiEK).

"Na dzień dzisiejszy postój bloku 858 MW i związany z tym remont układu nawęglania planowany jest do końca maja. Aby usunąć skutki wczorajszego pożaru taśmociągu, którym transportowany był węgiel do największego bloku energetycznego, służby ruchu, majątku i utrzymania Elektrowni Bełchatów oraz zdeklarowane spółki nadzorowane Grupy PGE będą pracować w sposób ciągły" – czytamy w niedzielnym komunikacie.

Jak poinformowała spółka, aktualnie trwają jeszcze prace porządkowe na miejscu zdarzenia. Na poniedziałek zaplanowano wykonanie ekspertyzy budowlanej, na podstawie której określony zostanie szczegółowy zakres i termin prac do wykonania.

W dalszym ciągu pracuje komisja, która ustala przyczyny pożaru.

Wcześniej w niedzielę PGE GiEK podało, że obecnie energię elektryczną w Elektrowni Bełchatów produkuje sześć bloków energetycznych o łącznej mocy około 2300 MW.

W miejsce odstawionego w sobotę przed godz. 22.00 bloku o mocy 858 MW uruchomiony został jeden z czterech bloków będących w rezerwie. Według ówczesnych informacji, 23 maja 2021 r. przed wieczorem, zgodnie ze zgłoszonym zapotrzebowaniem Polskich Sieci Elektroenergetycznych (PSE), uruchomione miały być dodatkowo dwie jednostki, które zasilą system mocą ponad 750 MW.

Spółka wyjaśniła, że blok o mocy 858 MW został odstawiony ze względu na przerwanie ciągu podawania węgla do tej jednostki, co było konsekwencją wczorajszego pożaru fragmentu taśmociągu.

W sobotę PSE podały, że pożar na terenie kompleksu Bełchatów oraz "potencjalna potrzeba odstawienia bloku 14" nie spowodują ryzyka dla Krajowego Systemu Elektroenergetycznego (KSE). System pracuje stabilnie z zachowaniem odpowiednich marginesów bezpieczeństwa, podkreślono w komunikacie.

Blok 14 został uruchomiony w 2011 r. jako największa jednostka w KSE.

Grupa PGE wytwarza 41% produkcji netto energii elektrycznej w Polsce, a jej udział w rynku ciepła wynosi 18%. Grupa szacuje swój udział w rynku energii ze źródeł odnawialnych na 10%. Na obszarze dystrybucyjnym wielkości ok. 123 tys. km2 PGE obsługuje 5,5 mln klientów. Jej udział rynkowy pod względem wolumenu dystrybuowanej energii elektrycznej wynosi 25% a sprzedaży do odbiorców końcowych – 33%. Spółka jest notowana na GPW od 2009 r.

(ISBnews)