Menu
Patronat honorowy Patronage
  1. Główna
  2. >
  3. Krótkie spięcie
  4. >
  5. Sejm przeciw przekazywaniu środków ze sprzedaży praw do emisji na spec. rachunek

Sejm przeciw przekazywaniu środków ze sprzedaży praw do emisji na spec. rachunek

Warszawa, 21.05.2021 (ISBnews) – Sejm odrzucił poprawki Senatu do nowelizacji ustawy o systemie handlu uprawnieniami do emisji gazów cieplarnianych, w tym tę zakładającą by środki pozyskane ze sprzedaży praw do emisji były przekazywane na wyodrębniony rachunek Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW). Nowelizacja ma umożliwić skorzystanie z unijnego Funduszu Modernizacyjnego.

Sejm odrzucił poprawkę, zgodnie z którą "100% środków uzyskanych ze sprzedaży w drodze aukcji uprawnień do emisji przekazuje się na wyodrębniony rachunek bankowy Narodowego Funduszu". Posłowie byli przeciwni także innym poprawkom Senatu o charakterze doprecyzowującym.

Celem nowelizacji jest dostosowanie polskiego prawa do regulacji unijnych w zakresie systemu handlu uprawnieniami do emisji gazów cieplarnianych na lata 2021-2030. Dzięki temu Polska będzie mogła skorzystać z unijnego Funduszu.

W ramach wsparcia realizacji celów polityki energetyczno-klimatycznej UE do 2030 r. Komisja Europejska utworzyła nowy instrument wspierania modernizacji systemu energetycznego i poprawy efektywności energetycznej w krajach UE. Dotyczy to unijnych państw, gdzie PKB per capita jest niższe niż 60% średniej dla całej UE (w odniesieniu do 2013 r.).

Fundusz zasilany jest środkami ze sprzedaży 2% ogólnej puli uprawnień do emisji w ramach unijnego systemu handlu uprawnieniami do emisji (EU ETS). Pieniądze z Funduszu Modernizacyjnego mają zostać rozdysponowane na państwa unijne.

Nowelizacja reguluje procedurę ubiegania się o wsparcie ze środków Funduszu Modernizacyjnego. Przewiduje składanie wniosków o dofinansowanie, ich selekcję, zawarcie umowy o dofinansowanie przedsięwzięcia, a także dokumentowanie jego realizacji i osiąganych postępów realizacji. Ze środków Funduszu Modernizacyjnego będą mogli skorzystać przedsiębiorcy oraz jednostki sektora finansów publicznych, które realizują inwestycje kwalifikujące się do udzielenia dofinansowania.

Operatorem Funduszu Modernizacyjnego ma być Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW).

Z szacunków wynika, że pierwsze wnioski o dofinansowanie projektów wpłyną do NFOŚiGW w 2021 r. Według wstępnych danych, Polsce mają zostać przydzielone środki pochodzące ze sprzedaży 43% z  ok. 135 mln uprawnień do emisji. Ich wartość – w zależności od popytu na uprawnienia i ich cen rynkowych – sięgnie od 2 do 4,8 mld euro. Całkowita pula środków Funduszu, które wygeneruje sprzedaż uprawnień do emisji, ma być znana pod koniec 2030 r. Wysokość środków ma być zależna od ceny uprawnień do emisji na aukcjach.

 (ISBnews)