Menu
Patronat honorowy Patronage
  1. Główna
  2. >
  3. Krótkie spięcie
  4. >
  5. MFPR chce, by środki z Funduszu Transformacji trafiły do sześciu województw

MFPR chce, by środki z Funduszu Transformacji trafiły do sześciu województw

Warszawa, 22.01.2021 (ISBnews) – Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej (MFPR) chce, by środki z Funduszu Sprawiedliwej Transformacji, na transformację regionów w kierunku gospodarki neutralnej klimatycznie trafiły do sześciu województw: śląskiego, wielkopolskiego, dolnośląskiego, łódzkiego, małopolskiego i lubelskiego, poinformowała wiceminister funduszy i polityki regionalnej Małgorzata Jarosińska-Jedynak.

Komisja Europejska proponuje natomiast, by wsparciem z Funduszu zostały objęte tylko trzy województwa: śląskie, wielkopolskie i dolnośląskie. Budżet Funduszu Sprawiedliwej Transformacji dla Polski na lata 2021-2027 ma wynieść 4,4 mld euro.

"Na chwilę obecną Komisja Europejska wskazuje trzy regiony do objęcia wsparciem z Funduszu Sprawiedliwej Transformacji: województwo, śląskie, wielkopolskie i dolnośląskie. Chcielibyśmy, żeby wsparciem zostało objętych sześć regionów węglowych Polski, dodatkowo woj. małopolskie, łódzkie i lubelskie" – powiedziała Jarosińska-Jedynak podczas posiedzenia sejmowej podkomisji ds. Sprawiedliwej Transformacji.

Poinformowała, że sposób podziału środków między regiony uwzględnia wskaźniki zaproponowane przez Komisję Europejską, jak np. liczba osób zatrudnionych w górnictwie, w przemyśle, zanieczyszczenie powietrze, poziom bezrobocia czy ubóstwa.

Przedstawiła też proponowany podział środków z Funduszu Sprawiedliwej transformacji na poszczególne województwa.

"Największym beneficjentem Funduszu Sprawiedliwej Transformacji w Polsce będzie woj. śląskie. Wynika to również z tego, że woj. śląskie jest największym regionem górniczym również w Unii Europejskiej i w ramach woj. śląskiego kwalifikujemy do objęcia wsparciem siedem z ośmiu podregionów […], jako jedyny niekwalifikowalny jest podregion częstochowski" – powiedziała.

"Województwo śląskie otrzymałoby ok. 2 mld euro wsparcia, województwo  dolnośląskie – 550 mln euro, wielkopolskie – 390 mln euro, łódzkie – 340 mln euro, małopolskie i lubelskie – po około 250 mln euro" – dodała.

Zastrzegła jednak, że ostateczna wysokość alokacji przyznanej dla poszczególnych województw będzie możliwa do precyzyjnego oszacowania dopiero w momencie poznania decyzji Komisji odnośnie akceptacji poszczególnych regionalnych Planów Sprawiedliwej Transformacji i akceptacji dodatkowych trzech regionów, które są zgłaszane przez Polskę.

(ISBnews)