Siedlce, 26.09.2019 (ISBnews) – Węglokoks będzie starał się o wydłużenie okresu due diligence dotyczącego ewentualnego nabycia Zakładu Górniczego Janina od Taurona Polskiej Energii, poinformował prezes Tomasz Heryszek. Jego zdaniem, rozmowy mogą przedłużyć się o trzy tygodnie.
"Mamy dodatkową listę pytań. Rozumiem, że Tauron rozmawia z kilkoma podmiotami. Mamy dużo pytań związanych z techniczną stroną kopalni Janina i ogólnie aktywów Taurona Wydobycie. Precyzyjne określenie, kiedy inwestycja która tam jest prowadzona, będzie zakończona i może dać nam jakąś stopę zwrotu, jest dla nas priorytetem" – powiedział Heryszek dziennikarzom
Zgodnie z harmonogramem, rozmowy powinny zakończyć się do końca września.
"Rozmawiamy z doradcą inwestycyjnym Taurona o ewentualnym wydłużeniu, bo nie jesteśmy w stanie zbudować biznesplanu dla tego aktywa" – wskazał prezes Węglokoksu.
Chodzi przede wszystkim o wyodrębnienie zakładu ze spółki Tauron Wydobycie i przypisanie do niego odpowiedniej części zadłużenia, wyjaśnił.
"W naszym przypadku będzie to trwało przynajmniej z trzy tygodnie od czasu ewentualnej zgody drugiej strony" – powiedział Heryszek.
Na początku września Heryszek informował, że Węglokoks prowadzi due diligence Zakładu Górniczego Janina i do końca września może rozpocząć negocjacje w sprawie potencjalnego zakupu. Tauron zadeklarował wcześniej w tym roku, że chce poszukać partnerów dla niektórych swoich aktywów, w tym dla ZG Janina.
Tauron Polska Energia jest spółką holdingową w grupie kapitałowej, która zajmuje się wydobyciem węgla, wytwarzaniem, dystrybucją i sprzedażą energii elektrycznej oraz ciepła. Grupa Tauron obejmuje swoim działaniem 18% powierzchni kraju i jest największym dystrybutorem energii w Polsce oraz jednym z największych podmiotów gospodarczych w kraju. W skład grupy wchodzą m.in. Tauron Wydobycie, Tauron Wytwarzanie, Tauron Ekoenergia, Tauron Ciepło, Tauron Dystrybucja, Tauron Sprzedaż oraz Tauron Obsługa Klienta. Skonsolidowane przychody sięgnęły 18,1 mld zł w 2018 r.
Węglokoks zajmuje się eksportem węgla kamiennego, głównie do krajów Unii Europejskiej. Na rynku krajowym sprzedaje m.in. olej opałowy, surowce i produkty dla górnictwa oraz hutnictwa.
(ISBnews)