Warszawa, 10.09.2019 (ISBnews) – Kapituła organizowanego przez KGHM Polska Miedź konkursu "Ambasador Polski" wybrała laureatów w kategoriach nauka, sport i kultura. Wyniki zostaną podane podczas uroczystej gali w październiku, poinformował prezes Marcin Chludziński. Celem plebiscytu jest wyróżnienie osób, które na co dzień przyczyniają się do budowania pozytywnego wizerunku naszego kraju na świecie.
"W KGHM codzienną pracę nad wizerunkiem Polski w oczach świata uważamy za obowiązek każdego z nas. Tak właśnie wyobrażamy sobie nowoczesny patriotyzm. Najlepszymi ambasadorami naszego kraju są osoby, które każdego dnia dają namacalne dowody na to, że Polacy są narodem ambitnym i pracowitym, a Polska to postępowy kraj, który w ciągu ostatnich 30 lat przeszedł transformację godną naśladowania" – powiedział Chludziński podczas konferencji prasowej po obradach kapituły.
W sierpniu trwały internetowe zgłoszenia kandydatów w kategoriach: nauka, sport, kultura i nagroda publiczności. W tej ostatniej zdecydują wyłącznie głosy internautów. W pozostałych decyzja o tym, kto ze zgłoszonych zwycięży należała do kapituły konkursowej złożonej z naukowców, sportowców, artystów, dziennikarzy i przedstawicieli administracji publicznej, przypomniał prezes.
Podczas gali w październiku zarząd KGHM przyzna także nagrodę specjalną w kategorii ambasador biznesu.
"Jako firma działająca na czterech kontynentach i eksportująca 80% swojej produkcji, jesteśmy na co dzień ambasadorem naszego kraju. Wiemy, jak istotne jest, aby poprzez osobiste historie i doświadczenia pokazywać Polskę innym. Chcemy, aby była postrzegana jako kraj zdolnych, pomysłowych ludzi, ambitnych przedsiębiorców i dlatego zdecydowaliśmy się ich docenić i wyróżnić" – podkreślił Chludziński.
Nad tym, kto powinien zwyciężyć w kategoriach – nauka, kultura i sport obradowali: szef Kancelarii Premiera Michał Dworczyk, sekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta RP Adam Kwiatkowski, minister energii Krzysztof Tchórzewski, wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego Paweł Lewandowski, prof. Wojciech Roszkowski, p.o. prezesa Polskiej Izby Inwestycji i Handlu Grażyna Ciurzyńska, prezes Sieci Badawczej Łukasiewicz Piotr Dardziński, dyrektor wykonawczy Polskiej Izby Handlowej w USA Ireneusz Eric Lubaczewski, wiceprezes Polskiego Związku Lekkiej Atletyki Tomasz Majewski, Halina Mlynkova, Emilian Kamiński, Tomasz Rożek, Przemysław Babiarz, Joanna Jędrzejczyk oraz przewodniczący kapituły prezes Marcin Chludziński.
Lista kandydatów nominowanych przez internautów przedstawia się następująco:
I. Ambasador Kultury Polskiej
– Monika Brodka, wokalistka
– Sławomir Dobrzański, pianista
– Tom Hanks, aktor
– Krzysztof Jabłoński, pianista
– Janusz Kamiński, operator filmowy
– Joanna Kulig, aktorka
– Radosław Liszewski, wokalista
– Jakub Józef Orliński, kontratenor
– Andrzej Sapkowski, pisarz
– Andrzej Smolik, muzyk
II. Ambasador Nauki Polskiej
– Artur Chmielewski, inżynier NASA, menedżer misji Rosetta
– Jerzy Grygorczuk, inżynier, zbudował Kreta HP3, który poleciał na Marsa
– Mateusz Hołda, kardiolog i naukowiec, kierownik zespołu naukowego HEART
– Marta Karczewicz, wynalazca, przyczyniła się do powstania formatu wideo AVC
– Daniel Król, wynalazca urządzenia do badania wymowy polskiej
– Olga Malinkiewicz, przedsiębiorca, wynalazca taniej metody wytwarzania ogniw słonecznych
– Aleksandra Przegalińska, futurolog, komentatorka ds. sztucznej inteligencji
– Andrzej Udalski, astronom i astrofizyk, współodkrywca kilkunastu planet
– Michał Wszoła, lekarz i twórca bionicznej trzustki
– Agnieszka Zalewska, fizyk, w latach 2013-15 szef CERN
III. Ambasador Polskiego Sportu
– Andrzej Bargiel, narciarz wysokogórski
– Patrycja Bereznowska, biegaczka długodystansowa
– Karol Bielecki, piłkarz ręczny
– Zofia Klepacka, windsurferka
– Adam Kszczot, lekkoatleta, biegacz na 800m
– Robert Kubica, kierowca wyścigowy
– Robert Lewandowski, piłkarz
– Patrycja Pacak, pilot szybowcowy
– Sztafeta 4x400m kobiet: Justyna Święty-Ersetic, Małgorzata Hołub-Kowalik, Iga Baumgart-Witan, Anna Kiełbasińska
– Igor Tracz, maszer
KGHM Polska Miedź posiada szerokie portfolio projektów eksploracyjnych, rozwojowych i produkcyjnych w Polsce, Niemczech, Kanadzie, Chile i USA. Jest notowana na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie od 1997 r. Jej skonsolidowane przychody wyniosły 20,53 mld zł w 2018 r.
(ISBnews)