Katowice, 14.05.2019 (ISBnews) – Zgodnie z planowaną drugą nowelizacją ustawy o cenach energii, która obecnie jest dyskutowana z Komisją Europejską, usługą w ogólnym interesie gospodarczym mogą być objęte mikro i małe przedsiębiorstwa, natomiast średnie i duże firmy będą objęte jedynie pomocą de minimis, poinformował wiceminister energii Tomasz Dąbrowski. Dla przedsiębiorstw energochłonnych przeznaczone mają być rekompensaty pośrednich kosztów emisji CO2.
"Jest taka koncepcja 'services of general economic interest' albo 'public service obligation'. To jest usługa, której przedsiębiorstwa normalnie by nie podjęły, obowiązki których by nie wykonywały, a wykonują dlatego, że ktoś na nich ten obowiązek nałożył. Trzeba spełnić szereg warunków określonych przez orzecznictwo i za tę usługę może należeć się wynagrodzenie. Konstrukcja może być oparta o ceny maksymalne" – powiedział Dąbrowski dziennikarzom w kuluarach XI Europejskiego Kongresu Gospodarczego (EKG) w Katowicach. Agencja ISBnews jest głównym patronem medialnym EKG.
Jego zdaniem, Komisja Europejska widzi możliwość ujęcia tej koncepcji w nowelizacji ustawy.
"To oznacza, że nie dotyczyłoby to przedsiębiorstw dużych i energochłonnych. W związku z tym, w tym zakresie będzie trzeba oprzeć się o pomoc de minimis, natomiast dla energochłonnych rząd zaczął wcześniej dyskutować rozważania dotyczące rekompensat kosztów pośrednich CO2 – to powinno być wystarczające. Średnie przedsiębiorstwa będą objęte tymi rozwiązaniami, które są wprowadzone – akcyza, opłata przejściowa, inwestycje – i to jest w obszarze de minimis. Mikro i małe przedsiębiorstwa mogą być objęte public service obligation" – wyjaśnił wiceminister.
Usługi świadczone w ogólnym interesie gospodarczym to – zgodnie z regulacjami Unii Europejskiej – podstawowe usługi świadczone odpłatnie, np.usługi pocztowe. Usługi te są objęte europejskimi przepisami dotyczącymi rynku wewnętrznego i regułami konkurencji. Niemniej jednak możliwe są odstępstwa od tych zasad, jeśli konieczna jest ochrona dostępu obywateli do podstawowych usług.
W połowie kwietnia minister energii Krzysztof Tchórzewski informował, że Ministerstwo Energii prowadzi rozmowy z Komisją Europejską na temat przepisów dotyczących utrzymania poziomu cen energii z 2018 r. i liczy na domknięcie ostatecznej wersji ustawy i rozporządzenia do końca maja. Ze względu na wyłączenie przedsiębiorstw energochłonnych konieczna będzie nowelizacja ustawy.
(ISBnews)