Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości przyznała techBrainers blisko 6 mln zł dofinansowania na program akceleracyjny „Pilot Maker”. Ideą ScaleUp, w ramach którego realizowany będzie projekt, jest połączenie potencjału startupów z infrastrukturą, doświadczeniem i zasobami dużych przedsiębiorstw. techBrainers – lider „Pilot Maker” – przygotował projekt wspólnie z partnerami: Tauron Polska Energia (partner główny) oraz Kross i Amplus. WysokieNapiecie.pl wesprze projekt od strony medialnej.
W ramach przygotowania projektu zidentyfikowano kilkadziesiąt wyzwań technologicznych do rozwiązania. Obejmują one takie obszary jak m.in. wysokosprawne, niskoemisyjne technologie wytwarzania energii, magazynowanie, a także inteligentne pomiary i sieci energetyczne, czy energooszczędne budownictwo.
Dla Taurona współpraca ze startupami to kolejny etap realizacji przedstawionej we wrześniu br. strategii biznesowej.
– Środowisko startupowe leży już od dłuższego czasu w obrębie zainteresowań Tauron – mówi Filip Grzegorczyk, prezes Tauron Polska Energia. – W opublikowanej na początku września strategii bardzo mocno ten obszar został zaadresowany. Obok tradycyjnie rozumianej działalności badawczo-rozwojowej obszar współpracy z innowacyjnymi startupami będzie źródłem innowacyjnych rozwiązań budujących przyszłą wartość Grupy. Traktujemy program ScaleUp jako pierwsze przedsięwzięcie grupy w tym obszarze.
Magdalena Jackowska-Rejman, szefowa techBrainers, również nie kryje zadowolenia z wygranej, choć jak mówi, była przekonana o wysokiej jakości wniosku konkursowego, jaki jej zespół przygotował w ramach ScaleUp.
– Dzięki intensywnej współpracy techBrainers, Taurona, Amplusa i Krossa nasz program jest rozpisany co do godziny, zarówno w części akceleracyjnej, jak i zaangażowania dużych przedsiębiorstw – mówi szefowa techBrainers. – Położyliśmy w nim szczególny nacisk na silną współpracę startupów z korporacjami. Oparliśmy nasz program na realnych precyzyjnie zdefiniowanych wyzwaniach dużych firm, a metodologię Pilot Maker zbudowaliśmy łącząc program akceleracji i najlepszych doświadczeń scoutingu technologicznego, procesu, w którym się specjalizujemy.
– To wspaniała wiadomość, nie ukrywam, że z wielką niecierpliwością oczekiwaliśmy na wyniki konkursu – cieszy się Katarzyna Rybicka, członek zarządu Amplus, dyrektor ds. strategii i rozwoju.- W branży warzywno-owocowej mamy ogrom zdefiniowanych wyzwań, które chcielibyśmy dedykować konkretnym start-upom, a co najważniejsze doprowadzić do ich przetestowania i wdrożenia. Myślę, że przy profesjonalnym programie akceleracyjnym techBrainers z pewnością uda się dokonać czegoś wielkiego.
– Cieszę się że firma KROSS będzie Partnerem w Programie Pilot Maker. Przed nami długa droga, jednak wierzymy że potencjał naszej firmy przyczyni się do rozwoju i wdrożeń innowacji tworzonych przez startup – mówi Zbigniew Sosnowski, prezes KROSS.
[Na „Pilot Maker” składają się cztery fazy projektowe. Nabór i selekcja, na etapie której startupy poznają wyzwania partnerów Tauron, Kross, Amplus i selekcjonowane będą najbardziej odpowiadające tym wyzwaniom technologie. Następnie Speed Launch skupiająca się na networkingu i dopracowywaniu dokumentacji projektowej oraz definiowaniu krytycznych hipotez biznesowych. Faza trzecia Fast Iterative Prototyping – poświęcona projektowaniu i realizacji eksperymentów biznesowych, weryfikujących krytyczne hipotezy z poprzedniej fazy. Faza Pilot – pilotażowe wdrożenie produktów lub technologii startupów we współpracy z dużym przedsiębiorstwem, a na końcu Market Lunch Support – faza zapewniająca poakceleracyjne wsparcie dla startupów z wykorzystaniem potencjału techBrainers R&D Club oraz partnerskich funduszy VC.
Ostatecznie program ukończy 25 startupów, które uruchomią pilotażowe wdrożenia swoich rozwiązań.
„Pilot Maker” wystartuje w styczniu i wówczas startupy będą mogły składać wnioski o udział w nim.
– Pilot Maker jest absolutnie unikalny – chwali przygotowany przez techBrainers projekt Thomas Osburg, Intel Innovation Manager, członek Advisory Board (rady programu). – Nie znam podobnego programu, który przewiduje tak ścisłą i precyzyjnie zdefiniowana współpracę Korporacji i Startupów. Zaproponowana formuła iteracyjnych eksperymentów zapewnia elastyczność i dopasowanie procesu do potrzeb Startupów, co tak trudno uzyskać w programach akceleracji. Nie mogę się doczekać pierwszego spotkania z Advisory Board.
Scale Up – realizowany jest w ramach Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój, 2014-2020, Działanie 2.4 Współpraca w ramach krajowego systemu innowacji, Podddziałanie 2.4.1 Centrum analiz i pilotaży nowych instrumentów inno_LAB.