Konsultacje publiczne mają potrwać tylko do 4 listopada. Teoretycznie rozporządzenie powinno zastąpić rozporządzenie Ministra Gospodarki ws. sposobu obliczania końcowego zużycia energii brutto ze źródeł odnawialnych oraz sposobu obliczania ilości energii elektrycznej i ciepła z takich źródeł z kwietnia 2014 r. które wygasa 31 października br.
W porównaniu z dotychczasowym rozporządzeniem, projekt nie zawiera zapisu głoszącego, że przy obliczaniu końcowego zużycia energii brutto ze źródeł odnawialnych uwzględnia się wyłącznie niekopalne źródła energii oraz tylko te biopaliwa i biopłyny, które spełniają kryteria zrównoważonego rozwoju określone w dyrektywie 2009/28/WE.
W kwestii obliczania końcowego zużycia energii brutto ze źródeł odnawialnych w ciepłownictwie i chłodnictwie nie ma różnic za wyjątkiem zapisu o nie uwzględnieniu w udziake energii i ciepła z systemów biernych, czyli takich w ramach których niższe zużycie zyskuje się dzięki konstrukcji budynku bądź dostarczeniu energii lub ciepła ze źródeł „innych niż odnawialne”. Sformułowanie „inne niż odnawialne” zastąpiło zapis o źródłach „nieodnawialnych” z dotychczasowego rozporządzenia.
Do zapisu o obliczaniu końcowego zużycia energii elektrycznej brutto ze źródeł odnawialnych lub z biopłynów, dodano, że chodzi o elektroenergetykę.
Bez zmian został zapis dotyczący wytwarzania energii elektrycznej lub ciepła w instalacji spalania wielopaliwowego. Przy obliczaniu końcowego zużycia energii brutto ze źródeł odnawialnych zalicza się tę część energii elektrycznej lub ciepła wytworzonych w tej instalacji, która odpowiada procentowemu udziałowi energii chemicznej biomasy, biogazu lub biogazu rolniczego w energii chemicznej obliczanej na podstawie rzeczywistych wartości opałowych zużytego paliwa.
Nowy projekt mówi jednak także o dedykowanej dedykowanej instalacji spalania wielopaliwowego, przy czym sposób obliczania pozostaje taki sam, jak w przypadku instalacji spalania wielopaliwowego.
Dochodzą też przepisy:
- dotyczący wytwarzania ciepła w dedykowanej instalacji spalania biomasy – z taką samą metodą obliczania;
- instalacji termicznego przekształcania odpadów. Tam liczy się część energii elektrycznej lub ciepła odpowiadających procentowemu udziałowi nośników pochodzących z ulegającej biodegradacji części odpadów przemysłowych lub komunalnych, pochodzenia roślinnego lub zwierzęcego, w tym odpadów z instalacji do przetwarzania odpadów oraz odpadów z uzdatniania wody i oczyszczania ścieków, w szczególności osadów ściekowych;
- wytwarzania energii elektrycznej lub ciepła w układzie hybrydowym. Liczy się ta część energii elektrycznej albo energii elektrycznej i ciepła wytworzonych w instalacji hybrydowej, która odpowiada procentowemu udziałowi energii chemicznej biomasy, biopłynów, biogazu lub biogazu rolniczego, obliczanej na podstawie rzeczywistych wartości opałowych zużytego paliwa.
Nie ma natomiast żadnych różnic między obowiązującymi a projektowanymi przepisami, dotyczącymi obliczania udziału dla transportu, hydroelektrowni, wiatru, energii geo-, hydro-, i aerotermalnej.