Warszawa, 26.02.2019 (ISBnews) – Terminal w Calcasieu Pass w Luizjanie, który dostarczy Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo (PGNiG) gaz LNG od 2022 roku, uzyskał pozwolenie na budowę, podało PGNiG.
"Gratulujemy naszym amerykańskim partnerom uzyskania ostatecznej zgody. Z uwagą śledzimy postępy przy realizacji obu projektów realizowanych przez Venture Global LNG. Od 2022 roku corocznie będziemy odbierać z terminalu Calcasieu Pass 1 mln ton LNG (co odpowiada ok. 1,35 mld m3 surowca po regazyfikacji) i taki sam wolumen z terminalu Plaquemines, który powstanie rok później. To ważny element naszego portfela kontraktów LNG. Pozwoli nam nie tylko na zapewnienie dostaw dla Polski, ale także na handel LNG na globalnym rynku" – powiedział prezes PGNiG Piotr Woźniak, cytowany w komunikacie.
Według zapowiedzi Venture Global LNG, firma bez zwłoki przystąpi do budowy instalacji w Cameron Parish w Luizjanie. Venture Global LNG poza PGNiG SA podpisała długoterminowe kontrakty SPA (Sale and Purchase Agreement) na dostawy LNG z firmami Shell, BP, Edison S.p.A., Galp i Repsol.
W połowie października ub. r. PGNiG ujawniło z opóźnieniem, że 28 września zawarło, po uzyskaniu wymaganych zgód korporacyjnych, dwie wiążące umowy długoterminowe na dostawy gazu skroplonego (LNG) z firmami Venture Global Calcasieu Pass, LLC oraz Venture Global Plaquemines LNG, LLC.
Dostawy od firm będą realizowane za pośrednictwem powstających instalacji produkcyjnych w Luizjanie, tj. odpowiednio: Calcasieu Pass LNG w Calcasieu Parish o planowanym terminie zakończenia budowy nie wcześniej niż w 2022 r.
PGNiG jest obecne na warszawskiej giełdzie od 2005 r. Grupa zajmuje się wydobyciem gazu ziemnego i ropy naftowej w kraju, importem gazu ziemnego do Polski, magazynowaniem gazu w podziemnych magazynach gazu, dystrybucją paliw gazowych, a także zagospodarowaniem złóż gazu ziemnego i ropy naftowej w kraju i za granicą oraz świadczeniem usług geologicznych, geofizycznych i poszukiwawczych w Polsce i za granicą.
(ISBnews)