Warszawa, 26.02.2019 (ISBnews) – Eko Export podpisał umowę strategicznego partnerstwa z zagranicznym holdingiem energetycznym na zasadzie wyłączności działającym w Kazachstanie, podała spółka. Umowa dotyczy pozyskiwania mikrosfery na zasadzie wyłączności z dwóch, ważnych z punktu widzenia mikrosfery, elektrowni w Kazachstanie, podano także.
"Nowy partner Eko Export jest największym prywatnym inwestorem w branży energetycznej w Kazachstanie. Eksploatacja lagun rozpocznie się od wiosny 2019. To będzie pierwszy etap współpracy, a połowami i suszeniem mikrosfery zajmować się będzie spółka zależna Eko Sphere KZ" – czytamy w komunikacie.
Równocześnie uwzględniono, że w trakcie bieżącego roku partnerzy podejmą decyzje w sprawie wspólnego przedsięwzięcia zainstalowania suszarni w specjalnej strefie ekonomicznej.
"Lokalizacja przedsięwzięcia w strefie ekonomicznej daje przywileje polegające na całkowitym zwolnieniu w zakresie podatku dochodowego od osób prawnych, podatku od nieruchomości, podatku od gruntów, czynszu za grunty, podatku VAT, opłat celnych. Dodatkowo grunt wymagany do realizacji przedsięwzięcia zostanie udostępniony nieodpłatnie" – czytamy dalej.
Według spółki, zawarte strategiczne partnerstwo jest efektem skutecznej realizacji i dużego wysiłku włożonego w realizację dalekosiężnych planów w Kazachstanie. Partnerem Eko Export w tym projekcie będzie specjalnie powołana przez holding spółka.
"Kluczową przewagą konkurencyjną Eko Export, która przyczyniła się do podpisania umowy jest zakład w Astanie będący najnowocześniejszym nie tylko w Kazachstanie, ale na całym świecie. Opatentowana technologia DMC (Direct Microsphere Collection) otwiera w przyszłości nowe możliwości efektywnego i nowoczesnego pozyskiwania mikrosfery. Mocna pozycja emitenta na rynku, liczne spotkania z partnerem w Astanie oraz wizyta partnera w Polsce przyczyniły się do tego sukcesu. Według zarządu emitenta, zawarte porozumienia oznaczają początek nowego rozdziału w rozwoju spółki" – podsumowano w materiale.
Eko Export S.A. jest czołowym producentem mikrosfery w Europie. Dzięki swym specyficznym cechom mikrosfera znajduje szerokie zastosowanie, przede wszystkim w branżach motoryzacyjnej, energetycznej, budowlanej i w produkcji tworzyw sztucznych. Spółka importuje surowiec głównie z Rosji, Kazachstanu i Polski. Po przetworzeniu w zakładzie produkcyjnym w Bielsku-Białej kieruje blisko 100% produkcji na eksport, głównie do Europy i Stanów Zjednoczonych. Od 2010 r. spółka notowana jest na głównym rynku GPW.
(ISBnews)