Menu
Patronat honorowy Patronage
  1. Główna
  2. >
  3. Krótkie spięcie
  4. >
  5. International Paper analizuje przyszły miks energetyczny dla zakładu w Polsce

International Paper analizuje przyszły miks energetyczny dla zakładu w Polsce

Warszawa, 21.01.2019 (ISBnews) – International Paper analizuje przyszły miks energetyczny dla zakładu w Polsce w kontekście rosnących wymogów polityki klimatycznej, poinformowała ISBnews wiceprezes International Paper Kwidzyn Aneta Muskała. Firma interesuje się możliwościami zawierania umów PPA z producentami energii ze źródeł odnawialnych, ale także innymi paliwami, jak biomasa czy gaz.

"Analizy strategiczne prowadzone są na poziomie grupy w Europie, jako element szerszego procesu planowania strategicznego. Przyszły miks paliwowy i modernizacja energetyki to jedne z kluczowych wyzwań strategicznych. PPA to nowy element, którego wcześniej nie rozważaliśmy, a który wydaje się ciekawą i atrakcyjną opcją wartą wzięcia pod uwagę " – powiedziała Muskała w rozmowie z ISBnews.

Firma nie prowadzi na razie rozmów z konkretnymi potencjalnymi kontrahentami PPA.

"Perspektywa 2020-2025 to czas, kiedy decyzje odnośnie modernizacji zakładu pewnie będą musiały zapaść i wejść w życie" – dodała wiceprezes.

Istniejące własne źródło energii to instalacja łącząca dwa kotły biomasowe i trzy kotły węglowe. Kotły spełniają wymagania środowiskowe dyrektywy IED i BAT. Zakład od kilku lat wspiera rozwój plantacji szybko rosnącej topoli hybrydowej w okolicach Kwidzyna w celu zapewnienia przyszłych dostaw biomasy.

W ostatnich latach International Paper Kwidzyn zrealizował znaczące inwestycje w czyste technologie spalania oraz poprawę efektywności energetycznej, które pozwoliły zredukować m.in. emisje dwutlenku węgla o 27%.

"Gaz jest również jednym z alternatywnych do węgla paliw, ale tu pojawia się pytanie o kwestię dostępności, w tym przede wszystkim dostępności do infrastruktury doprowadzającej to paliwo, która musiałaby powstać" – wskazała wiceprezes.

Jednocześnie podkreśliła, że przemysł papierniczy jest nie tylko energochłonny ale i kapitałochłonny – do zainwestowania w energetykę potrzebny jest znaczący kapitał.

"Inwestycje w energetykę to setki milionów złotych. Liczymy na możliwości wykorzystania środków z funduszu modernizacyjnego w kolejnym okresie ETS. Transformacja energetyki to nie tylko energetyka zawodowa, ale także przemysłowa" – powiedziała.

Roczne zużycie energii przez zakład w Kwidzynie przekracza 1 TWh. Własne źródła pracujące w wysokosprawnej kogeneracji pokrywają ponad 80% zapotrzebowania na energię elektryczną, w tym ponad 50% produkcji energii pochodzi z biomasy, a pozostała część ze spalania węgla. Bieżący współczynnik intensywności zużycia energii elektrycznej to 35%.

International Paper w Polsce ma zakłady w Kwidzynie i w Gdańsku oraz Centrum Usług Wspólnych w Krakowie, które łącznie zatrudniają ponad 3 tys. pracowników.

Kamila Wajszczuk

(ISBnews)