Warszawa, 15.11.2018 (ISBnews) – Lubelski Węgiel Bogdanka przetestowała pod ziemią bezprzewodowy system komunikacji, podała spółka. Wdrożenie bezprzewodowej komunikacji i transmisji danych pod ziemią ma za cel poprawę wydajność pracy, ograniczenie postojów maszyn i zwiększenie bezpieczeństwa pracowników.
W jednym z oddziałów wydobywczych pracownicy przez cztery tygodnie oceniali funkcjonalność systemu łączności bezprzewodowej. W urządzenia komunikacyjne wyposażono przodowego ściany, kombajnistów, sekcyjnych, przodowych wnęki górnej i dolnej oraz obsługę przenośników zgrzebłowego podścianowego oraz taśmowego, podano.
"Rozważamy różne opcje dalszego usprawniania pracy w Bogdance, obecnie analizujemy możliwość wprowadzenia pod ziemią komunikacji bezprzewodowej, która dotąd nie była stosowana w żadnej kopalni w Polsce. Choć widzimy konieczność poprawy niektórych elementów testowanego systemu, przeprowadzone próby i testy potwierdziły, że wprowadzenie bezprzewodowej komunikacji i transmisji danych także pod ziemią może znacząco usprawnić pracę – tak jak swego czasu takie rozwiązania zmieniły sposób funkcjonowania życia kopalni na powierzchni. Bardzo ważny jest też element bezpieczeństwa. Eksploatujemy coraz trudniejsze pokłady. Dostęp do komunikacji mobilnej może zminimalizować ryzyka w codziennej pracy górników" – powiedział prezes Artur Wasil, cytowany w komunikacie.
Możliwość porozumiewania się osób wyposażonych w system łączności bezprzewodowej eliminowałaby postoje, umożliwiała koordynację prac, a także bezpieczne wycofanie załogi z danego obszaru, np. ze skrzyżowań przyścianowych, gdy wymaga tego sytuacja. Oznacza to większą efektywność, oszczędność czasu i przede wszystkim większe bezpieczeństwo pracy pod ziemią, wskazano także.
System testowany w Bogdance jest rozwiązaniem przeznaczonym do pracy w podziemnych zakładach górniczych, w tym zagrożonych wybuchem metanu czy pyłu węglowego. Twórcy systemu zaprogramowali elektronikę i stworzyli oprogramowanie, które obsługuje ruch audio w sieci rozproszonej.
"Łączność odbywa się w dwóch kierunkach, jak w telefonii komórkowej. System tworzą komunikatory osobiste (radiotelefony umieszczone na hełmie górniczym w formie słuchawek), repeatery (przekaźniki rozmieszczone w wyrobiskach, retransmitujące sygnały radiowe tworzące bezprzewodową sieć szkieletową), baza M1 (centrala zarządzania komunikacją w sieci) oraz mediakonwertery (elementy aktywne sieci światłowodowej; za pośrednictwem mediakonwerterów repeatery opcjonalnie mogą być łączone światłowodem). System redukcji zakłóceń zapewnia dobrą jakość dźwięku" – czytamy dalej.
LW Bogdanka na koniec 2017 r. miała 14,4% udziału w rynku węgla kamiennego w Polsce; 17,9% udziałów w rynku węgla energetycznego w Polsce i 25,3% w rynku węgla sprzedanego do energetyki zawodowej. Od października 2015 r. należy do grupy kapitałowej Enei. Spółka jest notowana na GPW od 2009 r.
(ISBnews)