W piątek 22 kwietnia w siedzibie głównej ONZ w Nowym Jorku przedstawiciele 150 krajów podpiszą porozumienie klimatyczne wynegocjowane podczas COP21 w Paryżu. Polskę reprezentuje premier Beata Szydło.
Przewodniczący ONZ Ban Ki-moon nadał temu wydarzeniu uroczystą oprawę, by zwrócić uwagę społeczności międzynarodowej na następujące obecnie zmiany klimatu. Nieprzypadkowy jest również termin – 22 kwietnia to Światowy Dzień Ziemi.
Tego dnia zaczyna się roczny okres, podczas którego kraje ONZ mogą składać podpisy pod porozumieniem. Jego treść została przyjęta przez 196 krajów 12 grudnia 2015 r. na konferencji klimatycznej ONZ w Paryżu. Przywódcy tych państw po niełatwych negocjacjach zgodzili się współpracować w celu ograniczenia wzrostu globalnej temperatury znacznie poniżej 2 stopni Celsjusza.
Porozumienie wejdzie w życie, gdy ratyfikują je państwa odpowiedzialne za 55% światowych emisji. To oznacza, że samo ratyfikowanie go przez UE, USA i Chiny nie wystarczy – najwięksi emitenci muszą zdobyć dodatkowe poparcie krajów reprezentujących ok. 5% emisji.