Krynica-Zdrój, 05.09.2018 (ISBnews) – Do Terminalu LNG im. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego w Świnoujściu zawinie w czwartek, 6 września, kolejny metanowiec z ładunkiem skroplonego gazu ziemnego. Będzie to już 40. dostawa LNG do Polski, podało Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo (PGNiG).
"Zgodnie z planem, w 2019 roku PGNiG zamierza sprowadzić do terminalu w Świnoujściu co najmniej 28 dostaw LNG spośród około 38 możliwych, odpowiadających 100% przepustowości terminalu zarezerwowanej i opłaconej przez PGNiG" – powiedział prezes PGNiG Piotr Woźniak podczas Forum Ekonomicznego w Krynicy.
"Kontynuujemy strategię opartą o dywersyfikację źródeł pozyskania gazu i budujemy portfel umów na dostawy skroplonego gazu ziemnego. Jesteśmy w trakcie zawierania umów z dostawcami amerykańskimi na kolejne kilka miliardów metrów sześciennych, którymi będziemy dysponować od 2022 r. Będziemy mogli sprowadzić ten gaz do Polski lub sprzedać go w dowolnym zakątku świata" – dodał prezes.
Czwartkowa dostawa będzie 40. ładunkiem skroplonego gazu ziemnego do Polski, wliczając dostawy w ramach kontraktu długoterminowego z Qatargas, pozostałe dostawy handlowe z USA, Norwegii i Kataru oraz dwa ładunki techniczne niezbędne do rozruchu terminalu. Metanowiec Al Sheehaniya, który zawinie do terminalu w Świnoujściu, transportuje ok. 90 tys. ton LNG, co po regazyfikacji da ok. 120 mln m3 gazu. Jest to 31. dostawa skroplonego gazu ziemnego z Kataru w ramach kontraktu długoterminowego.
PGNiG podkreśliło, że LNG ma coraz większy udział w strukturze importu gazu PGNiG. W pierwszym półroczu 2018 r. skroplony gaz ziemny stanowił już 18% całego importu spółki, w porównaniu z 13% rok wcześniej.
PGNiG jest obecne na warszawskiej giełdzie od 2005 r. Grupa zajmuje się wydobyciem gazu ziemnego i ropy naftowej w kraju i za granicą, importem i eksportem gazu ziemnego, magazynowaniem gazu w podziemnych magazynach gazu, dystrybucją paliw gazowych, a także zagospodarowaniem złóż gazu ziemnego i ropy naftowej w kraju i za granicą oraz świadczeniem usług geologicznych, geofizycznych i poszukiwawczych w Polsce i za granicą.
(ISBnews)