Postanowiliśmy zebrać i skonfrontować opinie ekspertów na temat stanu polskiej energetyki i jej przyszłości w horyzoncie 5-, 10-, i 15-letnim. Uznaliśmy, że z tej dyskusji wyłoni się kilka scenariuszy przyszłości energetycznej Polski w zależności od podejmowanych decyzji. Dzięki temu nasz raport może stać się wkładem do dyskusji jakie decyzje są wskazane, a których decyzji i zaniechań unikać.
Kierujemy się przesłaniem, że dostępność, cena i jakość energii elektrycznej były nieomal jedynym aspektem infrastruktury, które nie były barierami rozwoju gospodarczego po 1989 r.
Utrzymanie takiego stanu rzeczy w przyszłości jest konieczne dla wzrostu gospodarczego i konkurencyjności przemysłu. Wstępne nawet oszacowanie wyzwań stojących przed sektorem elektroenergetycznym pokazuje jednocześnie, że zachowanie obecnego poziomu pewności zasilania nie będzie wcale łatwe.
W celu wypracowania spójnego obrazu wyzwań, które stoją przed naszym krajem w obszarze zaopatrzenia (dostępności ilościowej i terytorialnej, pewności dostaw, jakości) w energię elektryczną zorganizowaliśmy grupę specjalistów, która podzieliła się z nami swoimi oczekiwaniami co do przyszłości sektora.
Na podstawie wywiadów opracowany został materiał do raportu. Wnioski i rekomendacje sformułowane w wyniku tej dyskusji zostaną przekazane ośrodkom mającym wpływ na decyzje dotyczące przyszłości rynku energii elektrycznej w Polsce oraz upublicznione w postaci raportu „Polska energetyka 2030″.
Raport zostanie opublikowany 21 czerwca o godzinie 11:00 w Hotelu Mercure Grand przy ul. Kruczej w Warszawie. Zainteresowanych udziałem w briefingu przedstawicieli mediów zachęcamy do zgłaszania obecności na adres: [email protected].
Zapraszamy!