nbsp;Na istniejącej infrastrukturze farm wiatrowych Głuchów I i Głuchów II o mocy 40 MW, TotalEnergies zamierza także do 2027 roku uruchomić dwie farmy fotowoltaiczne o mocy 44 MW, w formule cable pooling, poinformowała ISBnews head of asset management Poland w TotalEnergies Polska Magdalena Sobczyńska.
"Przy wysokiej zainstalowanej mocy w OZE wynoszącej 20 GW oraz szczytowym zapotrzebowaniu na energię na poziomie 26 GW, fotowoltaika będzie wymagać bardziej zaawansowanych rozwiązań biznesowych – takich jak magazynowanie energii i hybrydyzacja – aby w dłuższej perspektywie pozostać opłacalną. W TotalEnergies posiadamy odpowiednia wiedzę i potrafimy tworzyć nowoczesne modele biznesowe, które pozwalają nam elastycznie reagować na zmieniające się warunki rynkowe. Dodatkowo, na istniejącej infrastrukturze farm wiatrowych Głuchów I i Głuchów II, zamierzamy do 2027 roku uruchomić dwie farmy fotowoltaiczne o mocy 44 MW, w formule cable pooling" – powiedziała Sobczyńska w rozmowie z ISBnews.
Jak podkreśliła, nowelizacja tzw. ustawy odległościowej z pewnością przyczyni się do odblokowania wielu projektów wiatrowych i stworzy realne możliwości ich szybszej realizacji. Jednak sama ustawa odległościowa to nie wszystko.
"Równie ważne są zmiany w zakresie przepisów o planowaniu przestrzennym i procesach uzyskiwania decyzji środowiskowych. Bez ich wprowadzenia samo zmniejszenie minimalnej odległości [wiatraków od zabudowań] z 700 do 500 metrów nie przyspieszy budowy nowych projektów. Dyrektywa RED III jasno wskazuje kierunki, w jakich można przyspieszyć te procedury – a w Polsce w tym zakresie nadal mamy dużo do nadrobienia. Dodatkowo powinniśmy położyć duży nacisk na projekty hybrydowe, znane w Polsce jako 'cable pooling', aby racjonalnie
wykorzystywać istniejące moce przyłączeniowe. Oznacza to także konieczność dużych i szybkich inwestycji w sieci dystrybucyjne" – dodała Sobczyńska.
TotalEnergies globalnie ma ambicję, aby do 2030 roku osiągnąć 100 TWh produkcji energii elektrycznej netto ze źródeł odnawialnych.
"W związku z tym będziemy maksymalizować nasze działania we wszystkich krajach, w których jesteśmy obecni – w tym również w Polsce" – zapewniła Sobczyńska.
TotalEnergies w 2023 roku wszedł na polski rynek energii słonecznej, nabywając sześć projektów fotowoltaicznych na wczesnym etapie rozwoju o łącznej mocy 200 MW. Ponadto, oprócz 40 MW z projektów wiatrowych Głuchów 1 i Głuchów 2, firma posiada także 84 MW aktywów odnawialnych w eksploatacji w ramach portfela przejętej niedawno Grupy VSB. Pozostałe 3 GW z ich portfela znajduje się także w fazie rozwoju.
TotalEnergies jest globalną firmą multi-energetyczną, która produkuje i sprzedaje ropę i biopaliwa, gaz ziemny i gazy zielone, odnawialne źródła energii i energię elektryczną. Działa w ponad 130 krajach.
Piotr Apanowicz
(ISBnews)