nbsp;Grupa Azoty Kędzierzyn oddała do użytku kocioł szczytowo-rezerwowy – ostatni z siedmiu projektów składających się na Nową Koncepcję Energetyczną. Ten program inwestycyjny, prowadzony od 2019 r., był warty 320 mln zł.
Sfinalizowanie budowy kotłowni szczytowo-rezerwowej na gaz ziemny o wydajności 100 ton pary/h wraz z instalacjami pomocniczymi, było ostatnim i kluczowym etapem, zamykającym rozległy program inwestycyjny realizowany w Grupie Azoty Kędzierzyn pod nazwą Nowa Koncepcja Energetyczna, nad którą od wielu lat pracowała kadra inżynieryjna Jednostek Biznesowych Agro i Energetyka, podano.
"Nowa Koncepcja Energetyczna to zestaw przedsięwzięć, których łączna realizacja zakładała zagospodarowanie ciepła pochodzącego z procesu produkcji amoniaku do prowadzenia procesów chemicznych i wytwarzania mediów energetycznych. Modernizacje wprowadzone w obrębie instalacji Wydziału Amoniaku w połączeniu z zabudową nowego kotła szczytowo-rezerwowego zasilanego gazem, zabezpieczą gospodarkę parową zakładu. Realizacja Nowej Koncepcji pozwala spełnić wymogi ochrony środowiska i dostosować zakład do konkluzji BAT" – powiedział wiceprezes Grupy Azoty Kędzierzyn, odpowiedzialny za obszar energetyki i inwestycji Dariusz Bednorz, cytowany w komunikacie.
Spółka przypomniała, że modernizacja dostosowująca zakładową elektrociepłownię do wymagań dyrektywy ws. emisji przemysłowych (IED), rozpoczęła się w spółce w 2014 roku od budowy nowoczesnego kotła węglowego o wydajności 140 ton pary/h. Nowy kocioł gazowy będzie współpracował z wybudowanym w latach 2014-2017 kotłem, uzupełniając bilans pary, w zależności od zapotrzebowania, w okresach letnich i zimowych. W okresach mniejszego zapotrzebowania na parę technologiczną będzie pełnił funkcję jej podstawowego źródła oraz w przypadku zdarzeń nadzwyczajnych – źródła szczytowo-rezerwowego. Zagwarantuje tym samym bezpieczeństwo dostępności ciepła na potrzeby rynku wewnętrznego zakładu, firm zlokalizowanych na terenie i w okolicy zakładu oraz miasta Kędzierzyn-Koźle i gminy Bierawa. Instalacje pomocnicze nowej kotłowni zostały również przystosowane do rozbudowy układu o kolejny kocioł gazowy, uelastyczniając cały układ na wypadek zwiększenia się zapotrzebowania na parę w przyszłości.
Na Nową Koncepcję Energetyczną złożyła się realizacja w latach 2019-2025 zadań inwestycyjnych: zakup nowego zespołu kotłowego na syntezę amoniaku, modernizacja węzła skraplania amoniaku w obszarze Centrali Chłodniczej Wydziału Amoniaku, wymiana sprężarek parowych K-2 i K-3 sprężających amoniak gazowy na nowe sprężarki elektryczne, wymiana kotła E-102 oraz przegrzewacza pary E-117, modernizacja węzła półspalania na Wydziale Amoniaku, zakup i zabudowa nowej sprężarki tlenu, kocioł rezerwowo–szczytowy, przypomniano także.
Grupa Azoty Kędzierzyn to spółka należąca do Grupy Kapitałowej Grupy Azoty, producent nawozów azotowych. Spółka posiada własną elektrociepłownię, port załadunkowy, Centrum Badawczo-Rozwojowe oraz świadczy usługi laboratoryjne.
Grupa Azoty zajmuje drugą pozycję w UE w produkcji nawozów azotowych i wieloskładnikowych, a takie produkty jak melamina, kaprolaktam, poliamid, alkohole OXO, czy biel tytanowa mają również silną pozycję w sektorze chemicznym, znajdując zastosowanie w wielu gałęziach przemysłu. Jej skonsolidowane przychody ze sprzedaży sięgnęły 13,55 mld zł w 2023 r.
(ISBnews)