Menu
Patronat honorowy Patronage
  1. Główna
  2. >
  3. Krótkie spięcie
  4. >
  5. MKiŚ: Projekt dot. offshore wprowadzający gminne spółdzielnie energ. w konsultacjach

MKiŚ: Projekt dot. offshore wprowadzający gminne spółdzielnie energ. w konsultacjach

Rozpoczęły się konsultacje projektu ustawy o promowaniu wytwarzania energii elektrycznej w morskich farmach wiatrowych, podało Ministerstwo Klimatu i Środowiska (MKiŚ). Projekt m.in. wprowadza możliwość tworzenia spółdzielni energetycznych na obszarze gmin miejskich.

"Projekt obejmuje zmiany w obszarze morskiej energetyki wiatrowej oraz implementuje dyrektywę RED III i wprowadza możliwość tworzenia spółdzielni energetycznych na obszarze gmin miejskich. Priorytetem MKiŚ jest zapewnienie najbardziej sprzyjających warunków dla rozwoju odnawialnych źródeł energii, w tym w szczególności morskiej energetyki wiatrowej, w zgodzie z unijnymi celami i wymaganiami. Technologie te mają kluczowe znaczenie dla realizacji założonych przez polski rząd celów strategicznych w zakresie przyszłego miksu energetycznego oraz tempa realizacji transformacji polskiego sektora elektroenergetycznego" – czytamy w komunikacie.

Jak przypomniał resort, przygotowany przez MKiŚ i obecnie procedowany Krajowy Plan w dziedzinie Energii i Klimatu zakłada, że w 2030 r. Polska będzie dysponować 5,9 GW mocy zainstalowanej w morskich elektrowniach wiatrowych. 10 lat później będzie to 17,9 GW, co może pokryć do 32% zapotrzebowania na energię elektryczną w 2040 r.

"Projekt przewiduje szereg ułatwień mających na celu sprawne i skuteczne przeprowadzenie aukcji dla morskich farm wiatrowych, np.: wstępna prekwalifikacja, możliwość przeprowadzenia aukcji interwencyjnej w 2026 r., udział w aukcji projektów obejmujących niewykorzystaną moc z I fazy, możliwość złożenia oddzielnych ofert aukcyjnych dla dwóch MFW zlokalizowanych w granicach tego samego obszaru" – czytamy dalej.

Wprowadza także usprawnienia dla aktualnie realizowanych projektów, np. pokrycie ujemnego salda w przypadku redysponowania MFW na zasadach rynkowych, sprzedaż energii w okresie rozruchu technologicznego MFW, mikroprzesunięcia fundamentów morskich turbin wiatrowych lub stacji elektroenergetycznych, współdzielenie przez więcej niż jedną MFW tej samej stacji elektroenergetycznej zlokalizowanej na morzu lub zespołu urządzeń służących do wyprowadzenia mocy.

"Implementacja Dyrektywy RED III wprowadza do krajowych przepisów podstawę prawną dokonania mapowania terytorium Polski w celu określenia dostępności energii ze źródeł odnawialnych oraz potencjału produkcji energii odnawialnej w poszczególnych rodzajach technologii OZE. Wprowadza również procedurę wyznaczania obszarów przyspieszonego rozwoju instalacji OZE, których ustalenie ma być następstwem ww. mapowania" – napisano także.

"Umożliwienie tworzenia spółdzielni energetycznych na obszarze gmin miejskich jest rozwiązaniem oczekiwanym przez samorządy, spółdzielnie i wspólnoty mieszkaniowe. Ze względu na wysokie zużycie energii elektrycznej przez miasta to właśnie gminy miejskie stanowią ogromny potencjał dla lokalnego i efektywnego wytwarzania i bilansowania energii z korzyścią, poprzez redukcję jej kosztów, dla odbiorców końcowych, w tym tych dotkniętych ubóstwem energetycznym" – czytamy dalej.

Termin składania uwag to:

* 21 dni od dnia publikacji – w ramach konsultacji publicznych, opiniowania i uzgodnień międzyresortowych,

* 30 dni od dnia publikacji – dla Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego, reprezentatywnych związków zawodowych i reprezentatywnych organizacji pracodawców.

(ISBnews)