Menu
Patronat honorowy Patronage
  1. Główna
  2. >
  3. Energetyka konwencjonalna
  4. >
  5. Gaz
  6. >
  7. Są pieniądze na budowę drugiej farmy wiatrowej na polskim Bałtyku

Są pieniądze na budowę drugiej farmy wiatrowej na polskim Bałtyku

Tydzień Energetyka: Decyzja inwestycyjna w sprawie Baltica 2; Jest projekt ustawy o aukcjach dla gazówek; Nie będzie restrykcji dla rosyjskiego LNG; NFOŚiGW chce wydać 25 mld zł
Morska farma wiatrowa
Morska farma wiatrowa

Po wielu miesiącach trudnych negocjacji PGE spięła finansowanie projektu Baltica 2 i PGE wraz z Ørstedem podjęli ostateczną decyzję inwestycyjną dla budowy tej morskiej farmy wiatrowej (tzw. FID).

Mający po 50% udziałów wspólnicy dopięli finansowanie, przy czym Ørsted nie miał z tym problemów.

Na 15 mld, które wykłada PGE składa się 3,9 mld pożyczki, udzielonej przez BGK z polskiego KPO i to ma być wkład własny spółki. Reszta, czyli 11,1 mld to finansowanie w formule project finance od konsorcjum, składającego się z 25 kredytodawców.

Projekty farm wiatrowych, które wzięły udział w 1 rundzie wsparcia
Projekty morskich farm wiatrowych w pierwszej fazie rozwoju rynku.

W jego skład wchodzi także  BGK, który włożył tutaj 1,6 mld złotych, znów z KPO i 530 mln złotych z własnego bilansu. 400 mln euro pożyczył Europejski Bank Inwestycyjny, który wcześniej pożyczył Ørstedowi na różne projekty offshore 1,2 mld euro.

Baltica 2 ma mieć moc 1498 MW ze 107 turbin Siemensa-Gamesy po 14 MW każda. Pierwszy prąd ma popłynąć z farmy w 2027 roku. 

Rząd dodaje gazu – aukcje dogrywkowe na rynku mocy nie dla magazynów

Rząd w ekspresowym trybie przymierza się do znowelizowania ustawy o rynku mocy. Tak zwane aukcje dogrywkowe mają odkręcić tendencję, która w pełni objawiła się w grudniu, kiedy na rok dostaw 2029 elektrownie gazowe przegrały z kretesem z magazynami. W ubiegłym tygodniu pojawił się wpis do programu prac rządu, a 30 stycznia już projekt ustawy.

W projekcie założono więc możliwość takiej modyfikacji współczynników korekcyjnych, żeby aukcję dogrywkową na 2029 wygrały gazówki. Jak to barwnie określono w uzasadnieniu, z powodu taniejących magazynów,” w wynikach ostatniej aukcji doszło do zaburzenia równowagi pomiędzy źródłami wytwórczymi posiadającymi zdolność do dostawy mocy bez ograniczeń czasowych, a magazynami”.

Udział magazynów rośnie, a ich dostępność czasowa jest ograniczona, zatem w razie okresów przywołań przekraczających 4 godziny w ciągu doby mogłoby się pojawić ryzyko jakichś braków – uzasadnia ministerstwo klimatu.

Bazując na licznych założeniach rząd oszacował, że wartość umów zawartych w aukcji dogrywkowej na 2029 rok sięgnie 1,88 mld złotych. A w kolejnych sześciu latach wyniesie 1,08 mld rocznie. Czyli tyle odbiorcy końcowi będą musieli dorzucić do rynku mocy, oczywiście ponad to, co i tak zapłacą z tytułu umów zawartych wcześniej.

Na razie do projektu uwagi zgłosiły MAP, którzy wnioskuje o przyspieszenie aukcji  i zorganizowanie ich już na przełomie kwietnia i maja. Projekt zakłada  przełom maja i czerwca.

Komisja proponuje cła na nawozy ze Wschodu, o LNG na razie cisza

Komisja Europejska zaproponowała podniesienie ceł na nawozy, importowane z Rosji i Białorusi. Obecna taryfa wynosi 6,5%, propozycja zakłada od 40 do 45 euro za tonę nawozów w zależności od rodzaju, a docelowo od 315 do 430 euro za tonę, jeśli zostanie przekroczony pewien poziom. Jak zauważyła Komisja, w 2023 roku import nawozów z Rosji i Białorusi przekroczył 25% całego importu tego typu towarów, a w 2024 roku jeszcze gwałtownie wzrósł. 

W dyskusji o nowych sankcjach na razie nie skonkretyzowała się idea ograniczenia importu rosyjskiego LNG. 

W grudniu 2024 roku rosyjski LNG był na drugim miejscu pod względem  wolumenu importu. Z USA Unia sprowadziła wtedy 4,2 mld m sześc. gazu w tej formie, a z Rosji 2,1 mld m sześc. Wobec kolejnej hossy gazowej (ceny przekraczają 50 euro za MWh) wprowadzanie embarga nie ma obecnie wielkiego sensu.

CzytajNikt nie chce zapełniać magazynów gazu w Europie. Nie opłaca się

NFOŚiGW w 2025 roku: 25 mld złotych w programach priorytetowych

W 2025 roku Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej planuje wypłacić w programach priorytetowych 25 mld złotych. Zgodnie z zatwierdzoną listą priorytetów, z  tego z własnych pieniędzy NFOŚiGW planuje wyłożyć ponad 16 mld złotych. Wraz z funduszami zewnętrznymi z KPO, programów Fundusze Europejskie na Infrastrukturę, Klimat, Środowisko (FEniKS) i Fundusze Europejskie dla Polski Wschodniej (FEPW) ma to być w sumie 25 mld złotych. 

Indywidualni odbiorcy mogą liczyć na ponad 10 mld złotych w programach: Czyste Powietrze, Moje Ciepło, Mój Prąd, Ciepłe Mieszkanie. Priorytetami mają być efektywność energetyczna, OZE, ograniczanie emisji.

W latach 2025-2028 NFOŚiGW planuje wydać w formie dotacji i pożyczek niemal 17 mld zł z Funduszu Modernizacyjnego. Obecnie Fundusz prowadzi 22 programy finansowane z FM. Najważniejsze obszary to kogeneracja, infrastruktura elektroenergetyczna, magazyny, OZE.

Polski offshore wspiera:
Trwają prace nad nowelizacją rozporządzenia o warunkach technicznych budynków. Jest szansa, aby przewidzieć tam ogromne oszczędności na ogrzewaniu budynków i zmniejszyć przyszły pobór mocy elektrycznej w zimowych szczytach zapotrzebowania. Niestety, jak zwykle, niewiele osób o tym myśli. Tymczasem porównanie rzeczywistych rachunków za ogrzewanie za styczeń 2025 mieszkania z rekuperacją i bez może zadziwić.
ogrzewanie wentylacja rekuperacja
W pierwszym kwartale 2025 r. rząd ma przyjąć projekt nowelizacji ustawy o rynku mocy, który ma pomóc grupom energetycznym w pozyskaniu umów mocowych dla elektrowni gazowych.
DCIM100MEDIADJI 0548.JPG
Budowa elektrowni gazowej w Grudziądzu. Fot. Energa
Rynek energii rozwija:
Transformacja energetyczna nie dojdzie do skutku, jeśli nie będziemy mieli w Polsce czym zastąpić przestarzałych elektrowni węglowych. A jak na razie, to nie jest pewne. Funkcjonujący od 2018 r. rynek mocy – kolokwialnie mówiąc – nie dowiózł. A przynajmniej, nie wszystko. Dlatego czas na nowy mechanizm mocowy,
Power engineer woman engineer in protective helmet works outdoors High voltage electrical lines at sunset. Distribution, supply of electricity. Environmentally friendly electrical energy. Electrician
Rynek energii rozwija:
Technologie wspiera:
Po kryzysie w 2022 r. UE wprowadziła obowiązek zapełniania magazynów gazu. Urzędnicy nie przewidzieli jednak nietypowej sytuacji na rynku, w której gromadzenie nie obiecuje zysków. W  tej sytuacji traderzy oczekują dopłat od państwa. Jako pierwsi mogą ugiąć się Niemcy
magazyny gazu