Menu
Patronat honorowy Patronage
  1. Główna
  2. >
  3. Krótkie spięcie
  4. >
  5. GPB zakończyła realizację dwóch stacji elektroenergetycznych dla Baltic Power

GPB zakończyła realizację dwóch stacji elektroenergetycznych dla Baltic Power

nbsp;Grupa Przemysłowa Baltic (GPB) – spółka należąca do Agencji Rozwoju Przemysłu (ARP) – zakończyła prace przy budowie dwóch stacji elektroenergetycznych dla Baltic Power – najbardziej zaawansowanego projektu morskiej energetyki wiatrowej w Polsce, podała ARP.

GPB konsekwentnie dąży do budowy w Trójmieście przemysłowego hubu branży offshore i osiągnięcia pozycji dostawcy kategorii Tier-1 w projektach morskiej energetyki wiatrowej, podkreślono.

"Ten projekt to sukces Grupy Przemysłowej Baltic i wszystkich pracowników, którzy byli zaangażowani w prace przez ostatnie dwa lata. Dziękujemy za zaufanie naszym partnerom z Baltic Power, którzy zdecydowali się powierzyć to odpowiedzialne zadanie polskiej firmie z Pomorza. Udowodniliśmy, że dysponujemy niezbędnymi kompetencjami, jesteśmy gotowi na kolejne projekty w obszarze offshore i aktywny udział w polskiej transformacji energetycznej" – powiedział prezes GPB Adam Kowalski, cytowany w komunikacie.

W projekcie morskiej farmy wiatrowej stacje elektroenergetyczne pełnią ważną funkcję – to właśnie w nich energia elektryczna wytwarzana przez turbiny wiatrowe jest przekształcana i przesyłana na ląd. Każda z dwóch stacji zbudowanych przez GPB na potrzeby projektu Baltic Power waży około 1,3 tys. ton i ma wymiary 20 x 40 x 40 metrów. Prace trwały niemal 2 lata, a w szczytowym momencie było w nie zaangażowane ponad 400 pracowników zakładów należących do Grupy Przemysłowej Baltic w Gdańsku i Gdyni: Baltic Operator i Energomontaż-Północ Gdynia, wskazano w materiale.

"Realizacja tego kontraktu to wyraz powrotu zaufania rynku wobec GPB. Kiedy w maju zeszłego roku zastaliśmy kontrakt z pięciomiesięcznym opóźnieniem, niemal nierealne wydawało się zakończenie go sukcesem, Dziś ten sukces świętujemy. Konsekwentnie realizujemy politykę modernizacji i sanacji GPB, w tym Stoczni Gdańskiej, które są warunkami uczestnictwa w poważnym, globalnym biznesie energetycznym i offshore" – dodał wiceprezes ARP Jakub Dulski.

Morska farma wiatrowa Baltic Power o mocy 1,2 GW to wspólny projekt Grupy Orlen i Northland Power, która zgodnie z planem rozpocznie produkcję w 2026 r. i będzie w stanie zasilić ponad 1,5 mln gospodarstw domowych. Na obszarze farmy Baltic Power liczącym ok. 130 km2 stanie 76 turbin wiatrowych, każda o mocy wytwórczej 15 MW.

Morska farma wiatrowa Baltic Power to najbardziej zaawansowany projekt offshore wind w Polsce. Będzie to jednocześnie jedna z pierwszych na świecie farm, z turbinami wiatrowymi o mocy 15 MW każda, której wieże zostaną w znacznej części wykonane ze stali produkowanej przy użyciu energii z OZE. Baltic Power pokryje 3% zapotrzebowania Polski na energię, tym samym ograniczając krajową emisję CO2 o około 2,8 mln ton rocznie.

Grupa Orlen zarządza rafineriami w Polsce, Czechach i na Litwie, prowadzi działalność detaliczną w Europie Środkowej, wydobywczą w Polsce, Norwegii, Kanadzie i Pakistanie, a także zajmuje się produkcją energii, w tym z OZE i dystrybucją gazu ziemnego. W ramach budowy koncernu multienergetycznego spółka sfinalizowała przejęcia Energi, Grupy Lotos  oraz PGNiG. Jej skonsolidowane przychody ze sprzedaży sięgnęły 372,64 mld zł w 2023 r. Spółka jest notowana na GPW od 1999 r.; wchodzi w skład indeksu WIG20.

(ISBnews)