Menu
Patronat honorowy Patronage
  1. Główna
  2. >
  3. Krótkie spięcie
  4. >
  5. PGE: Obniżka ratingów przez Fitch nie wpływa na umowy finansowania i koszt obsługi długu

PGE: Obniżka ratingów przez Fitch nie wpływa na umowy finansowania i koszt obsługi długu

Fitch Rating obniżył długoterminowy rating PGE (Issuer Default Rating – IDR) Polskiej Grupy Energetycznej (PGE) do BBB z perspektywą stabilną z BBB+ z perspektywą stabilną, podała spółka. Zmiana ratingów w ramach utrzymania poziomu ratingu inwestycyjnego nie wpływa na obecne umowy finansowania spółki oraz na wysokość kosztów ich obsługi, podkreślono.

Ponadto rating niezabezpieczonego zadłużenia PGE oraz rating niezabezpieczonego zadłużenia spółki zależnej PGE Sweden AB (publ) zostały obniżone do BBB z BBB+ oraz ratingi krajowe: PGE do A+(pol) z perspektywą stabilną z AA(pol) z perspektywą stabilną oraz rating niezabezpieczonego zadłużenia – do A+(pol) z AA(pol).

"W ramach oceny ratingowej agencja założyła brak wydzielenia ze struktur Grupy PGE aktywów konwencjonalnych związanych z wydobyciem i wytwarzaniem energii z węgla brunatnego i kamiennego. Fitch uzasadnia obniżenie ratingu przewidywanym wzrostem wskaźnika zadłużenia netto spółki w związku wysokimi nakładami inwestycyjnymi, które przeznaczane będą przede wszystkim na transformację energetyczną. Dodatkowo, w swoim raporcie agencja zwraca uwagę na pogarszającą się pozycję konkurencyjną PGE z powodu strukturalnych zmian rynkowych, w tym na wzrost udziału źródeł odnawialnych w produkcji energii elektrycznej. W konsekwencji Fitch oczekuje spadku wolumenu produkcji ze źródeł opartych na węglu brunatnym i kamiennym oraz pogorszenia rentowności spółki, na co istotny wpływ mają koszty stałe kopalni węgla brunatnego przy braku krajowych mechanizmów regulacyjnych dla pokrycia ich strat" – czytamy w komunikacie.

Zgodnie z raportem agencji, perspektywa stabilna odzwierciedla adekwatne prognozowane zadłużenie spółki oraz istotny udział regulowanej działalności dystrybucyjnej, a także stopniowo poprawiającą się strukturę wytwarzania Spółki, w tym inwestycje w nowe instalacje gazowe (CCGT), źródła odnawialne na lądzie oraz pierwszy projekt PGE w sektorze morskiej energetyki wiatrowej, wskazano także.

"Zarząd PGE zaznacza, że zmiana ratingów w ramach utrzymania poziomu ratingu inwestycyjnego nie wpływa na obecne umowy finansowania spółki oraz na wysokość kosztów ich obsługi" – zaznaczono w komunikacie.

Grupa PGE wytwarza 41% produkcji netto energii elektrycznej w Polsce, a jej udział w rynku ciepła wynosi 18%. Grupa szacuje swój udział w rynku energii ze źródeł odnawialnych na 10%. Na obszarze dystrybucyjnym wielkości ok. 123 tys. km2 PGE obsługuje 5,5 mln klientów. Jej udział rynkowy pod względem wolumenu dystrybuowanej energii elektrycznej wynosi 25%, a sprzedaży do odbiorców końcowych – 33%. Spółka jest notowana na GPW od 2009 r.; wchodzi w skład indeksu WIG20.

(ISBnews)