Menu
Patronat honorowy Patronage
  1. Główna
  2. >
  3. Odnawialne źródła energii
  4. >
  5. Wodór
  6. >
  7. Pierwsze nabory dla inwestycji wodorowych – Ruszają długo wyczekiwane programy wsparcia

Pierwsze nabory dla inwestycji wodorowych – Ruszają długo wyczekiwane programy wsparcia

Materiał Partnera
Po wielu miesiącach oczekiwań otwierają się nowe możliwości dla inwestorów zainteresowanych gospodarką wodorową. Dostępne Programy wsparcia pozwolą na realizację kluczowych projektów, które przyczynią się do transformacji energetycznej i rozwoju zielonych technologii.
image

Wodór – klucz do zrównoważonej przyszłości

Projekty wodorowe są kluczowe dla przyszłości energetyki i transformacji gospodarki w kierunku zrównoważonego rozwoju. Wodór, jako nośnik energii, ma potencjał zastąpienia paliw kopalnych w wielu branżach, w tym w przemyśle, transporcie oraz wytwarzaniu energii. Jego wykorzystanie pozwala na redukcję emisji CO2, wspierając walkę ze zmianami klimatycznymi. Wodór może być produkowany z różnych źródeł, w tym odnawialnych, co sprawia, że stanowi element tzw. zielonej transformacji.

Ograniczone wsparcie finansowe – wyzwania na drodze do rozwoju

Choć o wsparciu dla projektów wodorowych mówi się od co najmniej dwóch lat, dotychczas możliwości finansowania takich inwestycji były bardzo ograniczone, co doskonale obrazuje historia naszej firmy. Jako firma doradcza, specjalizująca się w pozyskiwaniu dofinansowania, koncentrujemy się obecnie wyłącznie na projektach energetycznych. W naszym portfelu znajdują się zaledwie nieliczne dofinansowane już inwestycje w sektorze wodoru. Do najistotniejszych z nich należy projekt spółki Promet-Plast, który obejmował zakup elektrolizera, oraz projekty związane z budową stacji tankowania wodoru.

Mimo licznych obietnic, wsparcie dla projektów wodorowych wciąż było niewystarczające, co stanowiło wyzwanie w realizacji dalszych przedsięwzięć w tym obszarze, a tym samym ograniczało naszą możliwość zdobywania nowych doświadczeń. Nasze zainteresowanie tematyką wodoru jednak nie osłabło, a wręcz przeciwnie – wciąż śledziliśmy wszelkie nowinki i informacje o dostępnych dotacjach w tej dziedzinie.  

Nowe programy – początek wsparcia dla wodoru

Dziś mamy przyjemność przybliżyć Państwu kilka programów, które, mamy nadzieję, będą jedynie początkiem szerokiego wsparcia dla tego typu inwestycji. Zacznijmy od źródła, które pojawiło się ze środków Krajowego Programy Odbudowy i Wspierania Odporności.

image

Działanie B2.1.1. Inwestycje w technologie wodorowe, wytwarzanie, magazynowanie i transport wodoru.

Wsparcie skierowane jest dla Przedsiębiorców i udzielane będzie w formie bezzwrotnej.  Dotacją od 45% do 65% mogą zostać objęte przedsięwzięcia służące do wybudowania instalacji do produkcji wodoru RFNBO lub wodoru niskoemisyjnego. Minimalna moc produkcyjna powstałej instalacji musi być nie mniejsza niż 20 MW.

Na CAPEX składać się mogą koszty ponoszone w okresie przygotowania przedsięwzięcia instalacji do produkcji wodoru w tym elektrolizer lub zespół elektrolizerów wraz z niezbędną infrastrukturą techniczną oraz zespołem urządzeń służących do wyprowadzania mocy, w tym m.in.: koszty samej instalacji, koszty infrastruktury współtowarzyszącej i dedykowanej, koszty infrastruktury służącej do magazynowania i przeładunku wodoru zlokalizowane na terenie zakładu, ale również koszty instalacji odnawialnego źródła energii wykorzystywanego do wytwarzania wodoru.

Ważna informacja dla zainteresowanych

Zachęcamy wszystkich zainteresowanych Przedsiębiorców do jak najszybszego aplikowania o dofinansowanie, gdyż termin składania wniosków upływa 28 lutego 2025 r. Podczas spotkania informacyjnego dotyczącego tego naboru podkreślono, że nie przewiduje się wydłużenia tego terminu. Warto dodać, że procedura oceny projektów i podpisania umów ma przebiegać w ekspresowym tempie, z planowanym zakończeniem do 30 czerwca 2025 roku.

Działanie G3.1.4 – Wsparcie krajowego systemu energetycznego (Fundusz Wsparcia Energetyki)

 Nowa inicjatywa wsparcia projektów wodorowych, finansowana ze środków Krajowego Planu Odbudowy (KPO), obejmuje program pożyczkowy wdrażany przez Bank Gospodarstwa Krajowego (BGK). Obecnie program jest dostępny wyłącznie dla projektów związanych z sieciami elektroenergetycznymi, jednak w przygotowaniu znajduje się jego druga część.

Kolejna odsłona programu będzie skierowana między innymi na:

  • budowę odnawialnych źródeł energii, w tym instalacji do produkcji odnawialnego wodoru oraz magazynów energii, w sektorze elektroenergetyki i ciepłownictwa,
  • rozwój infrastruktury służącej produkcji biometanu, biopaliw II generacji oraz odnawialnego wodoru na potrzeby transportowe.

Pożyczki na transformację energetyczną: warunki wsparcia

Program oferuje preferencyjne finansowanie projektów związanych z odnawialnymi źródłami energii i infrastrukturą wodorową. Poniżej przedstawiono najważniejsze warunki udzielania pożyczek:

Podstawowe parametry finansowania

  • Waluta pożyczki: polski złoty (PLN).
  • Minimalna kwota pożyczki: 200 mln PLN.
  • Zakres finansowania: do 90% kosztów rzeczowych i usług (bez kosztów akwizycji, operacyjnych oraz finansowych), przy czym co najmniej 10% nakładów inwestycyjnych musi pochodzić z wkładu własnego beneficjenta.
  • Okres kredytowania: do 25 lat, ale nie później niż do 2053 r.
  • Oprocentowanie: preferencyjne (co najmniej WIBOR minus 250 bps) lub rynkowe, z możliwością wyboru stałej lub zmiennej stopy procentowej, jednak nie mniej niż 1%.

Program pożyczkowy stworzono z myślą o przyspieszeniu zielonej transformacji i wsparciu projektów kluczowych dla rozwoju odnawialnych źródeł energii oraz produkcji wodoru. Jego uruchomienie przewidziane jest w I kwartale 2025 roku.

Kolejne możliwości wsparcia w konsultacji

Ponadto Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej jeszcze w grudniu 2024 roku przedstawił ankietę konsultacyjną dotycząca wsparcia produkcji wodoru odnawialnego (RFNBO) w ramach planowanego do uruchomienia programu priorytetowego pn. Rozwój zdolności produkcyjnych odnawialnego wodoru. Środki na wsparcie inwestycji w wysokości 5 mld PLN pochodzić będą z Funduszu Modernizacyjnego, czyli instrumentu finansowego zasilonego środkami ze sprzedaży uprawnień do emisjo CO2 w ramach unijnego systemu handlu uprawnieniami.

Dla tych z Państwa, którym uda zapoznać się z artykułem do 10 stycznia 2025 roku zachęcamy do wzięcia udziału w ankiecie. Znajdą ją Państwo pod linkiem LINK.

Rozwój zdolności produkcyjnych odnawialnego wodoru – założenia programu

Zakres projektów objętych programem dotyczyć będzie:

  • budowy infrastruktury do wytwarzania wodoru RFNBO z wykorzystaniem energii elektrycznej pochodzącej z OZE (element obowiązkowy);
  • budowy infrastruktury do magazynowania wodoru RFNBO;
  • budowy nowych źródeł OZE na potrzeby produkcji wodoru RFNBO;
  • budowy infrastruktury na potrzeby przesyłu i dystrybucji wodoru RFNBO.

Minimalna moc instalacji musi wynosić 1 MW. Maksymalna wysokość dofinansowania może wynosić do 45 proc. kosztów kwalifikowanych w zależności od zakresu inwestycji. Program będzie skierowany do przedsiębiorców.

Stacje tankowania wodoru – dodatkowa runda Programu

image

Oprócz programów skierowanych na produkcję wodoru wiemy również, że aktualnie procedowane są zmiany programu priorytetowego „Wsparcie infrastruktury do ładowania pojazdów elektrycznych i infrastruktury do tankowania wodoru”.  Po ich zatwierdzeniu przygotowana zostanie dokumentacja, w tym regulamin IV konkursu na wsparcie budowy/przebudowy 14 stacji wodoru. Czekamy na ogłoszenie naboru.

Pozostałe źródła wsparcia wodoru

Poza wyżej opisanymi programami wsparcia, realną szansą dofinansowania inwestycji w wodór są Fundusze Europejskie dostępne na poziomie każdego z 16 województw,
w ramach działań wspierających produkcję energii z OZE.

Nie można również pominąć Programów promujących zwiększanie efektywności energetycznej w przedsiębiorstwach, takich jak wsparcie z poziomu Kredytu Ekologicznego czy FENX.01.01 Poprawa efektywności energetycznej (wraz z instalacją OZE) w dużych i średnich przedsiębiorstwach.

Podsumowanie

Rok 2025 zapowiada się jako przełomowy dla projektów związanych z wodorem. Z dostępnością nowych, szerokich programów wsparcia, inwestycje w gospodarkę wodorową mają szansę na dynamiczny rozwój. Programy te, które już teraz nabierają kształtu, oferują realną pomoc finansową dla przedsiębiorstw planujących inwestycje w technologie wodorowe, produkcję wodoru niskoemisyjnego, a także rozwój infrastruktury do jego magazynowania i dystrybucji.

Jeśli tematyka wodoru jest dla Państwa interesująca, 2025 rok może okazać się kluczowym momentem na skorzystanie z tych możliwości. Warto być na bieżąco i odpowiednio wcześniej przygotować swoje projekty, aby w pełni wykorzystać potencjał dostępnych funduszy i wziąć udział w trwających i nadchodzących naborach.

Jak być na bieżąco?

image

Zachęcamy do pogłębienia wiedzy na temat dostępnych programów wsparcia dla inwestycji w wodór i zapraszamy na bezpłatny Webinar organizowany przez METROPOLIS Doradztwo Gospodarcze Sp. z o.o..

Podczas spotkania, które poprowadzi Paulina Walczak, Doradca ds. Finansowania Inwestycji z ponad 13-letnim doświadczeniem w pomaganiu klientom w pozyskiwaniu dofinansowań, szczegółowo omówimy dostępne możliwości wsparcia. Odpowiemy na pytania i przedstawimy krok po kroku, jak skutecznie ubiegać się o dofinansowanie.

Kiedy?

20 stycznia 2025 roku o godzinie 11:00.

Zapisz się już dziś klikając w poniższy link:

https://www.metropolisdg.pl/webinar

Technologie wspiera:
Od 1 lipca 2025 roku rachunki za prąd pójdą w górę. Kolejna podwyżka może czekać nas 1 września. Gdyby nie rządowe „mrożenie” cen, prąd w taryfach już by taniał. Wyborcy i politycy wolą jednak pomalutku odrywać plasterek na wojenny kryzys paliwowy. Obniżkę rachunków zobaczą natomiast ci, którzy wzięli sprawy we własne ręce, nie czekając aż „rząd da”.
taryfy ceny energii g11 domowi mrozenie doplaty
Na razie odejście od węgla odbyło się w sferach medialno-artystycznych. Za to na posiedzeniach rządu czekają nas te same evergreeny. Satyryczny Przegląd Energetyczny Prof. Konrada Świrskiego
koniec węgla
Technologie wspiera:
Elektromobilność napędza: