nbsp;Rząd zajmie się we wtorek projektem nowelizacji ustawy o rynku mocy, dotyczącym aukcji dodatkowych, wynika z porządku obrad Rady Ministrów. Projekt zakłada przeprowadzenie czterech aukcji uzupełniających na następujące okresy dostaw: II połowa 2025 r. (aukcja półroczna) oraz na lata dostaw 2026, 2027 i 2028 (aukcje roczne).
Posiedzenie Rady Ministrów we wtorek zaplanowano jako kontynuację posiedzenia z ostatniej środy. Wówczas projekt ustawy o rynku mocy nie został rozpatrzony.
Projekt nowelizacji ustawy o rynku mocy wskazuje, że aukcje uzupełniające zostaną przeprowadzone po zakończeniu aukcji dodatkowych rynku mocy, tzn. będą przeprowadzone z krótszym niż rok wyprzedzeniem względem momentu rozpoczęcie trwania obowiązku mocowego (lead time).
Organizacja aukcji uzupełniających po zakończeniu procesów aukcji dodatkowych na danych rok dostaw zapewni, że zmaksymalizowany zostanie udział dostawców zdolności wytwórczych spełniających limit emisji CO2, ponieważ jednostki niskoemisyjne mogą uczestniczyć zarówno w procesach pierwotnych rynku mocy (aukcja główna i dodatkowe) bez konkurencji ze strony jednostek wysokoemisyjnych, jak i konkurować z nimi w aukcjach uzupełniających.
Jednostki wytwórcze niespełniające limitu emisji otrzymają możliwość zawarcia kontraktów na nie więcej niż jeden rok dostaw, ponieważ w aukcji uzupełniającej będą mogły zawrzeć kontrakt na pół roku (drugie półrocze 2025 r.) lub na rok (2026, 2027 lub 2028).
Do udziału w aukcjach uzupełniających będą uprawnione: istniejące jednostki wytwórcze, istniejące jednostki wytwórcze zagraniczne (które wcześniej wygrały aukcję wstępną na dany okres dostaw, ale nie zawarły umowy mocowej), jednostki DSR składające się z istniejących jednostek fizycznych oraz jednostki DSR składające się z istniejących jednostek fizycznych zagranicznych (na zasadach jak jednostki wytwórcze zagraniczne), a także jednostki DSR planowane. Aby uczestniczyć w aukcjach uzupełniających, dany podmiot musi wziąć udział w certyfikacji ogólnej dla danego roku dostaw oraz w certyfikacji do aukcji uzupełniającej, podczas której deklaruje również swój udział w aukcji uzupełniającej.
Projekt wskazuje, że sposób określenia parametrów aukcji uzupełniających rynku mocy został określony w przepisach ustawy o rynku mocy. Parametry aukcji uzupełniającej na dany rok będą ogłoszone przez ministra właściwego do spraw energii.
W porządku obrad znalazł się także projekt ustawy o rynku pracy i służbach zatrudnienia, projekt ustawy o zmianie ustawy o znakach Sił Zbrojnych RP oraz projekt ustawy o zmianie ustawy o obszarach morskich RP.
(ISBnews)