Obowiązek sprawozdawczości zrównoważonego rozwoju obejmie bezpośrednio około 100 małych i średnich przedsiębiorstw-emitentów od roku 2027, szacuje Ministerstwo Finansów. Regulacje w tym zakresie znajdują się w nowelizacji ustawy o rachunkowości, ustawy o biegłych rewidentach, firmach audytorskich oraz nadzorze publicznym, która została już opublikowana w Dzienniku Ustaw.
"Ustawa przewiduje rozszerzenie zakresu jednostek zobowiązanych do sporządzania sprawozdawczości zrównoważonego rozwoju, który docelowo obejmie duże jednostki dużej grupy kapitałowe, małych i średnich emitentów z rynku regulowanego, a pośrednio łańcuchy dostaw" – powiedział wiceminister finansów Jurand Drop podczas posiedzenia sejmowej podkomisji.
MŚP będące emitentami na rynku regulowanym po raz pierwszy przedstawią raporty dotyczące zrównoważonego rozwoju w 2027 za rok rozliczeniowy 2026.
"Ilościowo ten obowiązek bezpośredni obowiązek dotyczy około 100 małych średnich przedsiębiorstw emitentów i one będą mogły przedstawiać sprawozdawczość uproszczoną zgodnie z europejskimi standardami sprawozdawczości za zagranicznego rozwoju, które są określane na poziomie europejskim" – podkreślił wiceminister.
Przypomniał, że niektóre przedsiębiorstwa będą miały też możliwość przesunięcia terminu pierwszej sprawozdawczości o 2 lata. Regulacja wprowadza też możliwość żeby przez pierwsze trzy lata obrotowe nie przedstawiać tych informacji, nie są dostępne.
Ponadto na poziomie Unii Europejskiej prowadzone są prace nad dobrowolnymi wytycznymi raportowania służącymi małym i średnim przedsiębiorstwom do monitorowania ich działań w zakresie rozwoju, wskazał wiceminister.
(ISBnews)