Menu
Patronat honorowy Patronage
  1. Główna
  2. >
  3. Krótkie spięcie
  4. >
  5. MKiŚ: Z osłon energetycznych należy wychodzić stopniowo, stabilizując ceny energii

MKiŚ: Z osłon energetycznych należy wychodzić stopniowo, stabilizując ceny energii

nbsp;Z osłon energetycznych należy wychodzić stopniowo, stabilizując ceny energii, uważa minister klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska. Ocenia też, że hurtowa cena energii może spaść w ciągu roku – dwóch poniżej ceny ustawowej.

"Z góry mówiłam, że na przyszły rok osłony energetyczne powinny być przedłużone, natomiast wychodzić należy stopniowo stabilizując ceny to będę też podkreślać, znaczy naszym celem jest obniżenie cen energii w Polsce globalnie, potrzebują tego przemysł, przedsiębiorcy duzi, którzy dotychczas nigdy tak naprawdę nie mieli osłon energetycznych, bo nawet przepisy europejskie na to nie pozwalają" – powiedziała Hennig-Kloska w RMF FM.

Pytana kiedy będzie możliwe "uwolnienie" cen energii, minister odpowiedziała "Uważam, że to jest możliwe, że cena spadnie poniżej ceny ustawowej w ciągu najbliższego roku czy dwóch".

"Taki jest nasz cel, by do tego doprowadzić, by cena na rynku hurtowej była poniżej tej ceny ustawowej dla gospodarstw domowych" – dodała.

Hennig-Kloska podkreśliła, że w ciągu ostatnich dwunastu miesięcy cena energii na rynku spadła z 530 zł do 416 zł /MWh.

"Taryfa jest dzisiaj jeszcze oczywiście powyżej tego, bo to są ceny netto, też i ceny bez dochodu spółek itd., natomiast naszym celem jest sukcesywne obniżanie ceny energii w Polsce, byśmy w końcu przestali mieć najdroższą energię w Europie" – wskazała minister.

Rada Ministrów podjęła dziś decyzję o mrożeniu cen energii dla gospodarstw domowych w 2025 roku. Ceny energii dla gospodarstw domowych pozostaną bez zmian od stycznia 2025 roku, w połowie przyszłego roku spółki zostaną wezwane do naliczenia nowych taryf, wtedy rząd zdecyduje czy potrzebne będą dalsze interwencje. W przyszłym roku zostanie także zawieszony pobór opłaty mocowej.

Nowe przepisy przedłużają obowiązywanie ceny maksymalnej za energię elektryczną dla odbiorców w gospodarstwach domowych na kolejne 9 miesięcy, na poziomie 500 zł/MWh. Bez tego rozwiązania odbiorcy płaciliby ok. 623 zł/MWh, czyli cenę wskazaną w obowiązujących taryfach, podało Ministerstwo Klimatu i Środowiska.

W ramach działań osłonowych, w pierwszej połowie 2025 roku przedłużona zostanie dla gospodarstw domowych zerowa stawka tzw. opłaty mocowej.

Ponadto, przedsiębiorstwa obrotu energią elektryczną mają złożyć wnioski do prezesa Urzędu Regulacji Energetyki w celu dostosowania taryf w drugiej połowie 2025 roku do warunków rynkowych.

(ISBnews)