Elemental Group weszła na rynek rumuński, nabywając większościowy pakiet udziałów w tamtejszej ACC Recycling Services, podała spółka. Jednocześnie poinformowała o planowanej inwestycji zakład recyklingu odpadów elektrycznych i elektronicznych w pobliżu Devy (okręg Hunedoara) za 19,84 mln euro.
"Zlokalizowany w Lăpugiu de Jos, 30 km od Devy, nowy zakład recyklingu obejmie 16 447 m2, w tym 1 600 m2 powierzchni magazynowej i 10 000 m2 betonowych platform. Początkowy projekt zakładu recyklingu ZSEE został opracowany przez ACC Recycling Services SRL […]. Otwarcie parku przemysłowego do zarządzania odpadami i recyklingu ZSEE zaplanowano na czerwiec 2026 roku. Obiekt będzie wyposażony w pełni zautomatyzowane maszyny do przetwarzania odpadów elektronicznych, w tym urządzeń chłodniczych (lodówek), o maksymalnej wydajności przetwarzania 4,5 tony na godzinę, tworząc 36 nowych miejsc pracy" – czytamy w komunikacie.
Całkowita wartość projektu wynosi 19,84 mln euro, z czego 8,4 mln euro ma pochodzić z bezzwrotnych funduszy PNRR, a pozostałe 11,44 mln euro plus VAT zapewni bezpośrednio Grupa Elemental.
Wejście Grupy Elemental na rynek rumuński było możliwe dzięki przejęciu 80% udziałów w ACC Recycling Services SRL, rumuńskiej firmie założonej przez Cristiana Pocol w 2021 roku, dodano.
"Rumunia jest jednym z największych rynków w Europie Środkowo-Wschodniej, z rosnącym potencjałem gospodarczym. Nasza decyzja o inwestycji tutaj doskonale wpisuje się w naszą strategię rozwoju w Europie w segmencie e-odpadów. Jestem przekonany, że pomoże to wspierać zrównoważone praktyki w regionie. Jesteśmy podekscytowani nadchodzącymi możliwościami i zobowiązujemy się do wywierania pozytywnego wpływu na gospodarkę Rumunii" – powiedział head of M&A Department w Elemental Group Sławomir Baran, cytowany w komunikacie.
Grupa Elemental podaje, że jest światowym liderem w dziedzinie górnictwa miejskiego, koncentrującym się na wydobywaniu metali strategicznych ze źródeł metali pochodzących z recyklingu, takich jak zużyte katalizatory samochodowe (SAC), odpady elektroniczne i elektryczne, płytki drukowane (PCB), zużyte baterie litowo-jonowe i złom metali nieżelaznych. Firma odzyskuje metale strategiczne, w tym metale z grupy platynowców, miedź oraz inne metale nieszlachetne i szlachetne, w sposób przyjazny dla środowiska. Posiada obecnie spółki zależne w 35 krajach na czterech kontynentach.
(ISBnews)