Menu
Patronat honorowy Patronage
  1. Główna
  2. >
  3. Krótkie spięcie
  4. >
  5. Polenergia zawarła umowę PPA na dostawę zielonej energii dla InPostu

Polenergia zawarła umowę PPA na dostawę zielonej energii dla InPostu

nbsp;Polenergia zawarła z firmą InPost wieloletnią umowę PPA, która zapewni zieloną energię dla wszystkich, blisko 24 000, Paczkomatów InPost w Polsce, podała spółka. Dzięki kontraktowi InPost "zazieleni" także znaczny udział energii dla floty 1 300 aut elektrycznych oraz oddziałów i sortowni. Czystą energię wyprodukuje należąca do Polenergii farma wiatrowa Dębsk o mocy 121 MW.

"To przełomowy kontrakt. Dzięki umowie z Polenergią blisko 24 000 maszyn Paczkomat w Polsce będzie korzystać wyłącznie z zielonej energii, wytworzonej w naszych odnawialnych źródłach. Czysta energia dostarczona przez Polenergię zasili też w znacznym stopniu flotę 1 300 aut elektrycznych oraz oddziały i sortownie InPost, przyczyniając się do redukcji dwutlenku węgla. Niezwykle cieszy nas, że zaufała nam tak ceniona i rozpoznawalna na europejskim rynku marka. Łączy nas nie tylko kontrakt na zieloną energię, ale także wspólne wartości. InPost dołącza do grona partnerów biznesowych Polenergii, dla których dekarbonizacja i zeroemisyjność są absolutnym priorytetem" – powiedział członek zarządu Polenergii Piotr Maciołek, cytowany w komunikacie.

Farma Wiatrowa Dębsk, która wyprodukuje energię dla InPostu, to największa lądowa inwestycja OZE w historii Polenergii i zarazem jedna z największych farm wiatrowych w Polsce. Szacowana roczna produkcja elektrowni wynosi ok. 366 GWh.

"Umowa PPA z Polenergią jest dla nas bardzo istotnym krokiem w realizacji Strategii Dekarbonizacji. Dzięki tej zielonej energii, od 2025 roku, funkcjonowanie sieci urządzeń Paczkomat w Polsce będzie zeroemisyjne. Natomiast, realizowana w ostatnich latach inwestycja w elektryczną flotę przyniesie oczekiwane redukcje, co nie byłoby możliwe, gdybyśmy korzystali z konwencjonalnych źródeł energii. Dzięki temu projektowi zmniejszymy emisje CO2 Grupy InPost, ale także średnią emisję dostawy przesyłki, co jest kluczowe dla naszych klientów i partnerów biznesowych" – dodała Chief Marketing & ESG Officer Grupy InPost Izabela Karolczyk-Szafrańska.

Jak podkreśliła, już w 2023 roku wszystkie urządzenia Paczkomat były zasilane energią z OZE, dzięki zakupowi i umorzeniu Gwarancji Pochodzenia, co poświadcza, że pochodziła ona z odnawialnych źródeł energii. Te działania są kontynuowanie w bieżącym roku. 

"Umowa PPA, którą podpisaliśmy z Polenergią ma jednak jeszcze inny wymiar, ponieważ pomoże w realizacji nowych inwestycji w odnawialne źródła energii" – dodała Karolczyk-Szafrańska.

InPost to platforma dostaw dla e-commerce, założona w 1999 roku przez Rafała Brzoskę w Polsce. W lipcu 2021 r. sfinalizował przejęcie francuskiej spółki Mondial Relay. W styczniu 2021 r. InPost zadebiutował na giełdzie Euronext Amsterdam.

Polenergia – notowana na GPW – jest pionowo zintegrowanym podmiotem specjalizującym się w realizacji projektów począwszy od wytwarzania energii elektrycznej ze źródeł konwencjonalnych i odnawialnych, przez dystrybucję energii elektrycznej oraz gazu, po sprzedaż i obrót energią i świadectwami pochodzenia. Wchodzi w skład indeksu mWIG40. Spółka miała 5,6 mld zł przychodów w 2023 r.

(ISBnews)