Ponad 62% badanych przedstawicieli towarzystw funduszy inwestycyjnych (TFI) deklaruje, że temat ESG jest ważny dla reprezentowanych przez nich instytucji oraz że owe instytucje aktywnie promują aspekty ESG, wynika z badania przeprowadzonego przez Szkołę Główną Handlową (SGH).
"W odniesieniu do priorytetyzacji ESG i roli danego TFI w aktywnym promowaniu tematyki ESG wśród klientów, ponad 62% respondentów wskazało, że temat ESG jest ważny dla reprezentowanych przez nich instytucji oraz że owe instytucje aktywnie promują aspekty ESG, a także współpracują w tym zakresie z decydentami i organizacjami branżowymi" – czytamy w raporcie z badań w Kolegium Nauk o Przedsiębiorstwie SGH pt. "Dojrzałość zarządzania ESG a kryzys klimatyczny".
Nieco ponad połowa respondentów wskazała na dążenie do promowania tematyki ESG wśród interesariuszy. Te instytucje, które takich działań nie deklarowały, wskazywały na ograniczenia w tym zakresie wynikające z niedostatków kadrowych, budżetowych czy związanych ze skalą organizacji.
"Blisko 70% uczestników wskazało jako przyczynę działań w zakresie ESG na dążenie do uzyskania zgodności z obowiązującymi przepisami prawa (ang. compliance). Z perspektywy badawczej fakt ten oznacza, że podmioty te nie identyfikują w ESG źródła ponadprzeciętnych przewag konkurencyjnych, a ich dążenia i starania w tym zakresie podyktowane są wymogami prawa" – czytamy dalej.
Znaczna większość respondentów stosowała kryteria ESG w procesie due diligence aktywów. W funduszach z artykułu 6 z rozporządzenia SFRD 82,69% respondentów zadeklarowało stosowanie tych kryteriów, w funduszach z artykułu 8 odsetek ten wynosi 93,75%, natomiast w funduszach z artykułu 9 kryteria ESG są stosowane przez 84,62% badanych.
"W procesach inwestycyjnych dominującym kryterium jest screening negatywny, stosowany przez 67,31% respondentów w funduszach z artykułu 6, przez 90,63% badanych w funduszach z artykułu 8 oraz przez 69,23% w funduszach z artykułu 9. W funduszach z artykułu 8 istotne są również strategia integracji ESG (75%) oraz inwestycje tematyczne (50%). W funduszach z artykułu 9 znaczące są także inwestycje wartościowe i tematyczne (po 53,85%). Wielu respondentów, zwłaszcza z mniejszych instytucji, wskazuje, że screening negatywny jest najłatwiejszy do wdrożenia, gdyż wymaga najmniej czasu i budżetu" – napisano też w raporcie.
Badanie zostało przeprowadzone metodą CATI. Próbę badawczą utworzyło 55 respondentów z 31 towarzystw funduszy inwestycyjnych. Badanie przeprowadzono w grudniu 2023 r.
(ISBnews)