Menu
Patronat honorowy Patronage
  1. Główna
  2. >
  3. Krótkie spięcie
  4. >
  5. PGNiG OD: Popyt na gaz wzrośnie w 2024 i 2025 r., ale nadal nie wrócił do poziomu z 2021r.

PGNiG OD: Popyt na gaz wzrośnie w 2024 i 2025 r., ale nadal nie wrócił do poziomu z 2021r.

Popyt na gaz ziemny w Polsce odbudowuje się po kryzysie gazowym z lat 2022-2023, ale nadal nie wrócił on do poziomu z 2021 roku. W tym roku sprzedaż będzie większa niż rok wcześniej, a na 2025 rok prognozowany jest kolejny wzrost, poinformował dyrektor biura zarządzania ofertą produktową w PGNiG Obrót Detaliczny Jacek Bartosik.

"Popyt na gaz odbudowuje się w części odbiorców biznesowych, po spadku w trakcie kryzysu gazowego w 2022 roku, ale nadal nie wrócił do poziomu sprzed kryzysu, z 2021 roku, to wzrost rzędu 5%" – powiedział Bartosik podczas konferencji prasowej.

Podkreślił, że tegoroczna sprzedaż PGNiG OD będzie wyższa od ubiegłorocznej, która wyniosła ok. 90 TWh, ale wiele zależy od temperatur w IV kwartale.

"Ostatni kwartał roku może zmienić wszystko" – zastrzegł.

Według niego, w 2025 roku sprzedaż gazu powinna zanotować kolejny wzrost, ale dynamika tego wzrostu nie będzie gwałtowna.

W ostatnim przed kryzysem gazowym roku 2021 sprzedaż gazu przez PGNiG OD wynosiła ok. 98 TWh.

Jak poinformował Bartosik, zmieniła się natomiast struktura cen wśród odbiorców biznesowych.

"O ile przed kryzysem ok. 70% odbiorców biznesowych korzystało z cen stałych, a ok. 30% z kontraktów elastycznych, o tyle dzisiaj te proporcje się odwróciły. Widzimy wśród klientów biznesowych apetyt na ryzyko, widać chęć otwierania pozycji nawet przez duże podmioty, które w dużej części wybierają produkty spotowe" – dodał.

W jego ocenie, popyt na gaz najszybciej odbudowuje się w takich branżach jak przemysł mleczarski, huty czy przemysł ceramiczny, czyli tam, gdzie cena gazu ma relatywnie najwyższy udział w strukturze kosztów.

PGNiG Obrót Detaliczny to spółka z Grupy Orlen, będąca krajowym liderem sprzedaży gazu ziemnego.

Grupa Orlen zarządza rafineriami w Polsce, Czechach i na Litwie, prowadzi działalność detaliczną w Europie Środkowej, wydobywczą w Polsce, Norwegii, Kanadzie i Pakistanie, a także zajmuje się produkcją energii, w tym z OZE i dystrybucją gazu ziemnego. W ramach budowy koncernu multienergetycznego spółka sfinalizowała przejęcia Energi, Grupy Lotos  oraz PGNiG. Jej skonsolidowane przychody ze sprzedaży sięgnęły 372,64 mld zł w 2023 r. Spółka jest notowana na GPW od 1999 r.; wchodzi w skład indeksu WIG20.

(ISBnews)