Odsetek firm w Unii Europejskiej, które zainwestowały w łagodzenie skutków zmiany klimatu i przystosowanie się do niej wynosi 61%, podał Europejski Bank Inwestycyjny (EBI) w raporcie dotyczącym inwestycji.
"Podczas gdy udział firm z UE oczekujących raczej zwiększenia niż zmniejszenia inwestycji zmniejszył się o połowę do 7% salda netto w 2024 r., w porównaniu z rokiem ubiegłym, przedsiębiorstwa w Europie nadal wyprzedzają swoje amerykańskie odpowiedniki i przodują w inwestycjach mających na celu ograniczenie emisji powodujących zmiany klimatu lub radzenie sobie ze skutkami trudnych warunków pogodowych. Najnowsze badanie inwestycyjne pokazuje, że 61% firm w UE zainwestowało w walkę ze zmianami klimatu, w porównaniu do 56% w 2023 r. i 53% w 2022 r. Zielona transformacja wymusza transformację, ale także stwarza możliwości. Ponad jedna czwarta firm w UE – 27% – postrzega przejście na gospodarkę o zerowej emisji netto jako szansę w ciągu najbliższych pięciu lat" – czytamy w komunikacie poświęconym raportowi.
Około 66% firm w UE zgłasza, że zostały dotknięte fizycznym ryzykiem zmian klimatu (poważnym lub niewielkim), przy czym więcej dużych firm doświadcza tego wpływu niż MŚP, wskazano w raporcie.
W przypadku Polski ryzyko jako poważne określiło 15% firm, jako niewielkie – 53%, zaś 31% nie stwierdziło takiego ryzyka.
"Odsetek firm podejmujących działania adaptacyjne pozostaje stosunkowo niski zarówno w Unii Europejskiej, jak i w Stanach Zjednoczonych, przy czym mniej niż 50% firm decyduje się na podjęcie działań. W UE duże firmy częściej podejmują takie działania niż MŚP. Tylko 21% firm w UE jest ubezpieczonych od ryzyka związanego z klimatem; jest to podobny odsetek jak w USA (19%)" – czytamy w raporcie.
W przypadku Polski odsetek firm, które podjęły takie działania wyniósł 38%, przy średniej unijnej wynoszącej 48% (mniej deklarowały firmy z Niderlandów – 37% i Czech – 34%).
"Około 90% firm w UE i USA podjęło działania mające na celu ograniczenie emisji gazów cieplarnianych. Kluczowe przyjęte strategie obejmują inwestycje w redukcję odpadów i recykling oraz efektywność energetyczną. Firmy z UE częściej niż firmy z USA wprowadziły zrównoważone opcje transportu, zdecydowały się na wytwarzanie energii ze źródeł odnawialnych i wyznaczyły cele w zakresie redukcji emisji. Jedna na trzy firmy w UE – 34% – postrzega zieloną transformację jako ryzyko biznesowe, w porównaniu z 42% w USA" – czytamy dalej.
Europejski Bank Inwestycyjny jest instytucją Unii Europejskiej udzielającą pożyczek długoterminowych, której właścicielami są jej państwa członkowskie.
(ISBnews)