Menu
Patronat honorowy Patronage
  1. Główna
  2. >
  3. Krótkie spięcie
  4. >
  5. Baltic Power wprowadzi przejściowy system rekompensat dla rybaków

Baltic Power wprowadzi przejściowy system rekompensat dla rybaków

Baltic Power ogłosił plany wdrożenia tymczasowego systemu rekompensat dla rybaków łowiących na obszarze, gdzie planowana jest budowa pierwszej polskiej morskiej farmy wiatrowej. Mowa o kwadratach O7, O8, N7, N8 oddalonych ok. 23 km od brzegu. Rozwiązanie ma charakter przejściowy i będzie obowiązywać do momentu wprowadzenia ministerialnego rozporządzenia regulującego system rekompensat pomiędzy sektorami morskiej energetyki wiatrowej i rybackim.

23-24 września w Łebie, Ustce i Władysławowie odbyły się spotkania informacyjne przedstawicieli Baltic Power z rybakami, gdzie omówiono szczegóły przejściowego systemu rekompensat. Inwestor zaproponował rozwiązanie, które wyrównuje starty z tytułu utraconych przychodów rybakom, którzy łowili na obszarze farmy i infrastruktury przyłączeniowej Baltic Power w latach 2018-2023 r.

– Rozumiemy obawy rybaków związane z wpływem budowy farmy na ich działalność. Choć nasza farma nie jest zlokalizowana na obszarze cennych łowisk to stajemy się współużytkownikami morza. Regulacje na poziomie ministerialnym w zakresie rekompensat są jeszcze przedmiotem prac, a ponieważ jako pierwsi rozpoczynamy budowę na morzu wdrażamy własny system przejściowy, aby zapewnić wsparcie wraz ze startem budowy Baltic Power. Wprowadzamy system rekompensat oparty o dane połowowe i zgodnie z oczekiwaniami środowiska m.in. obejmującymi okres sprzed zakazu połowu dorsza. Kwota wypłat zależeć będzie również od wielkości jednostki – wskazuje Krzysztof Bukowski, Kierownik ds. Komunikacji i Relacji z Otoczeniem Baltic Power.

Przejściowy system rekompensat obejmuje armatorów statków rybackich, którzy prowadzili działalność na obszarze farmy lub na trasach infrastruktury przyłączeniowej w latach 2018 –2023. Dotyczy również rybaków rekreacyjnych, którzy przed zakazem połowu dorsza korzystali z tych obszarów. System rekompensat dotyczy jednostek, których właściciele prowadzili działalność połowową w kwadratach: N7, N8, O8, O9.

Baltic Power jednocześnie zapowiedział swoje dalsze zaangażowanie w prace nad ostatecznym kształtem systemu rekompensat, jaki od 2021 prowadzony jest w ramach prac grupy rybackiej przy Sector Deal. Prowadzony tam dialog obejmuje znacznie szersze zagadnienia w tym m.in. kwestie skumulowanego wpływu farm na sektor rybacki. Zgodnie z zapowiedziami wraz z opublikowaniem właściwego rozporządzenia regulującego zasady współpracy i wypłat rekompensat pomiędzy sektorem rybołówstwa, a inwestorami morskich farm wiatrowych spółka zakończy swój program przejściowy i dostosuje się do oficjalnych regulacji.

Morska farma wiatrowa Baltic Power, wspólne przedsięwzięcie Grupy ORLEN oraz Northland Power to najbardziej zaawansowany projekt offshore wind w Polsce i jedyny w fazie budowy. Etap przygotowania został zakończony we wrześniu 2023, wraz z pozyskaniem pełnego finansowania od 25 międzynarodowych instytucji finansowych. Od roku 2023 trwa budowa jej infrastruktury lądowej, a z początkiem roku 2025 spółka rozpoczyna prace instalacyjne na morzu.

Baltic Power będzie jedną z pierwszych na świecie farm, na której zainstalowane zostaną turbiny wiatrowe o mocy 15 MW i pierwszą na świecie, której znaczna część wież turbin zostanie wykonana z niskoemisyjnej stali. Wraz z zakończeniem budowy w 2026 roku Baltic Power będzie pierwszą operującą na Bałtyku polską morską farmą wiatrową, która pokryje 3% krajowego zapotrzebowania na energię, ograniczając przy tym emisje CO2 o około 2,8 miliona ton rocznie.