Współpraca badawczo-rozwojowa z przedstawicielami polskiego i zagranicznego przemysłu pozwoli na tworzenie innowacyjnych rozwiązań dedykowanych morskiej energetyce wiatrowej. Będzie to główny temat zbliżającej się konferencji Baltic Windustry 2024, której organizatorami są Polskie Stowarzyszenie Energetyki Wiatrowej, Politechnika Morska w Szczecinie oraz Centrum Morskiej Energetyki Wiatrowej Politechniki Gdańskiej.
Jednodniowa konferencja Baltic Windustry jest wydarzeniem poświęconym w całości branży morskiej energetyki wiatrowej. To już trzecia edycja tego wydarzenia, a tegoroczne wydarzenie dotyczyć będzie aktualnych zagadnień związanych z pracami badawczymi wokół sektora morskiej energetyki wiatrowej, ale także aktualnych trendów rynkowych, przemysłowych i edukacyjnych.
– Współpraca badawczo-rozwojowa ośrodków naukowo-badawczych i przemysłu, najlepiej w otoczeniu międzynarodowym, stanowi wartość dodaną dla wszystkich stron i jest niezbędna, aby tworzyć innowacyjne rozwiązania w odpowiedzi na realne i bieżące potrzeby sektora energetycznego. Tegoroczna Konferencja Baltic Windustry 2024 podzielona będzie na trzy bloki tematyczne: „polityka i finansowanie”, „przemysł i edukacja” oraz „badania i digitalizacja”. Jesteśmy przekonani, że merytoryczna dyskusja w gronie ekspertów przyczyni się do rozwoju sektora, a stworzona w ten sposób platforma współpracy w przyszłości pomoże w partnerstwach na rzecz wdrażania nowych, innowacyjnych rozwiązań w sektorze offshore wind – podkreśla Oliwia Mróz-Malik, menedżer ds. morskiej energetyki wiatrowej, inwestycji i rozwoju w Polskim Stowarzyszeniu Energetyki Wiatrowej.
W trakcie sesji Policy & Financing eksperci przedstawią trendy rynkowe i informacje nt. instrumentów finansowania badań dla sektora morskiej energetyki wiatrowej. Następnie podczas debaty Industry & Education omówione zostaną kwestie braku wykwalifikowanej kadry oraz dostosowania profili kształcenia do realnych potrzeb przemysłu ze szczególnym uwzględnieniem kompetencji cyfrowych. Natomiast panel Research & Digitalisation dotyczyć będzie korzyści wynikających z wdrożenia wyników prac badawczych oraz możliwości uzyskania przewagi konkurencyjnej w obszarze offshore.
Baltic Windustry to wydarzenie kierowane do naukowców, inwestorów i przedstawicieli przemysłu prowadzących działania w zakresie inżynierii i innowacji w sektorze morskiej energetyki wiatrowej, ale także studentów, którzy swoją przyszłość wiążą z sektorem energetycznym. Wykłady prelegentów oraz sesje tematyczne pozwolą na uzupełnienie wiedzy teoretycznej i praktycznej, natomiast panele dyskusyjne zapewnią efektywną wymianę doświadczeń. Wydarzenie będzie stanowić platformę stymulacji współpracy przemysłowo-badawczej w regionie Morza Bałtyckiego ze szczególnym uwzględnieniem regionu Pomorza Zachodniego.
Więcej informacji i formularz rejestracyjny dostępne są pod adresem: https://www.balticwindustry.pl.