Menu
Patronat honorowy Patronage
  1. Główna
  2. >
  3. Krótkie spięcie
  4. >
  5. RWE ma umowę dzierżawy terenu pod bazę serwisową farmy offshore w Ustce

RWE ma umowę dzierżawy terenu pod bazę serwisową farmy offshore w Ustce

nbsp;RWE podpisało umowę z Zarządem Portu Morskiego Ustka na dzierżawę terenu w Porcie Ustka, gdzie powstanie baza serwisowa dla morskiej farmy wiatrowej F.E.W Baltic II, podała spółka.

Baza będzie funkcjonować przez co najmniej 30 lat, stanowiąc jeden z kluczowych elementów realizacji projektu oraz późniejszej eksploatacji planowanej farmy, wskazano.

"Zabezpieczenie terenu pod bazę operacyjno-serwisową to kolejny ważny krok w realizacji naszej pierwszej morskiej farmy wiatrowej w polskiej części Morza Bałtyckiego. W porcie powstanie budynek administracyjno-kontrolny spełniający wymogi międzynarodowego standardu certyfikacji zrównoważonego budownictwa BREEAM. Jego budowa rozpocznie się po 2025 r. Planujemy wykorzystać bazę serwisową do prowadzenia monitoringu i bieżącej obsługi naszej farmy wiatrowej F.E.W. Baltic II. Dzięki powstaniu bazy na terenie portu w Ustce, RWE będzie w stanie utworzyć dla lokalnej społeczności nawet 50 nowych miejsc pracy" – powiedział dyrektor projektu farmy wiatrowej F.E.W. Baltic II w RWE Lukas Prietz, cytowany w komunikacie.

"Podpisanie umowy z RWE jest kluczowym kamieniem milowym w naszej wieloletniej współpracy, która rozpoczęła się w 2018 roku. W tamtym czasie koncepcja morskich farm wiatrowych dopiero raczkowała – chcąc nie chcąc staliśmy się liderami w tej wciąż tworzącej się branży. Tym bardziej jestem zadowolony, że nasze wieloletnie starania przynoszą efekty, potwierdzając słuszność obranej przez Miasto Ustka strategii, którą przyszło mi wdrażać w życie. Z mojego punktu widzenia równie istotna jest możliwość współpracy z partnerem posiadającym tak duże kompetencje i doświadczenie w branży MFW" – dodał prezes Portu Morskiego w Ustce Maciej Karaś.

RWE zlokalizuje zaplecze operacyjno-serwisowe dla projektu F.E.W. Baltic II przy Nabrzeżu Zachodnim portu w Ustce. Główną przesłanką do wyboru Ustki jest rozbudowana infrastruktura portowa, możliwość przeprowadzenia napraw jednostek CTV (crew transfer vessel) do transportu załogi, a także możliwość pobierania paliwa na bieżące potrzeby oraz dostęp do zaplecza socjalnego dla pracowników. Kluczowa dla wyboru tej lokalizacji jest także odległość portu od farmy F.E.W. Baltic II. Projekt RWE o mocy 350 MW realizowany jest w polskiej części Morza Bałtyckiego na obszarze ok. 41 km2, w odległości około 50 km od brzegu, na północ od Ustki.

Projekt F.E.W. Baltic II jest realizowany zgodnie z przyjętym harmonogramem, a oddanie farmy do użytku planowane jest na koniec bieżącej dekady. Farma znajduje się na zaawansowanym etapie prac przygotowawczych, oczekując na dalsze niezbędne decyzje i pozwolenia administracyjne, podkreślono w materiale.

RWE działa na takich rynkach, jak Wielka Brytania, Niemcy, Belgia, Dania i Szwecja. Eksploatuje farmy offshore w całej Europie, w tym na wybrzeżu duńskim i niemieckim Morza Bałtyckiego.

(ISBnews)