nbsp;Komisja Europejska zatwierdziła, zgodnie z przepisami UE dotyczącymi pomocy państwa, 194 mln euro (900,45 mln zł) dotacji dla spółki Istrana na budowę terminalu wiatrowego na morzu w porcie morskim w Gdańsku, podała Komisja. Całkowity koszt inwestycji wynosi 253 mln euro (1178 mln zł).
Nowy terminal będzie służył jako terminal instalacyjny do budowy morskich farm wiatrowych.
Beneficjentem środka jest Istrana Sp. z o.o., która wybuduje terminal. Pomoc będzie miała formę dotacji bezpośredniej i zostanie sfinansowana za pośrednictwem Recovery and Resilience Facility.
"Planowana inwestycja wpisuje się w strategię Polski dotyczącą rozwoju morskich farm wiatrowych o łącznej mocy zainstalowanej 11 GW do 2040 r. (5,9 GW powinno powstać do 2030 r.). Nowy terminal zajmie się instalacją głównych komponentów morskich farm wiatrowych o mocy maksymalnej 5 GW" – czytamy w komunikacie.
Całkowity koszt inwestycji wynosi 253 mln euro (1178 mln zł), z czego wsparcie państwa wyniesie 194 mln euro (900,45 mln zł). Pozostała część zostanie sfinansowana ze środków własnych beneficjenta. Planowany termin oddania terminala do użytku to 2026 rok.
Terminal będzie obsługiwany na podstawie umowy dzierżawy między Istraną a zarządem portu ZMPG do 2055 roku.
Komisja oceniła środek zgodnie z przepisami UE dotyczącymi pomocy państwa, w szczególności z artykułem 107(3)c Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej, który pozwala państwom członkowskim wspierać rozwój niektórych rodzajów działalności gospodarczej pod pewnymi warunkami. Komisja uznała, że środek jest konieczny i właściwy do osiągnięcia zamierzonego celu, a mianowicie rozwoju projektów wiatrowych na morzu, które przynoszą korzyści gospodarcze, środowiskowe, społeczne i w zakresie bezpieczeństwa energetycznego. Oczekuje się również, że nowy terminal wniesie znaczący wkład w region pod względem tworzenia miejsc pracy w segmentach bezpośrednio lub pośrednio związanych z przemysłem farm wiatrowych, podano także.
Ponadto Komisja uznała, że środek jest proporcjonalny, ponieważ jest ograniczony do niezbędnego minimum i będzie miał ograniczony wpływ na konkurencję i handel między państwami członkowskimi. Na tej podstawie Komisja zatwierdziła polski środek na podstawie przepisów UE dotyczących pomocy państwa.
(ISBnews)