nbsp;Przepisy dotyczące ograniczenia cen energii elektryczne, gazu i ciepła systemowego dla gospodarstw domowych obowiązujące w II poł. 2024 roku powinny zostać utrzymane także w 2025r, uważa minister klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska. Zwróciła się do ministra finansów o zabezpieczenie środków na funkcjonowanie tej ustawy w roku przyszły.
"Teraz trwa szacownie budżetów na rok przyszły i wysyłając taką projekcję finansową do ministra finansów, uwzględniłam zabezpieczenie na przedłużenie funkcjonowania tej ustawy. Uważam, że jeszcze przyszły rok dobrze by było osłony dla gospodarstw domowych utrzymać" – powiedziała Henning-Kloska w Tok FM.
Na pytanie czy osłony należy utrzymać w takim samym kształcie, jak obecnie, odpowiedziała: "najlepiej byłoby przedłużyć te ceny". "Ustawa jest gotowa szybko może być przedłużona, natomiast Ministerstwo Klimatu zawsze ma podstawowe ograniczenie – to, jaki ma budżet na działalność osłonową" – wskazała.
Pytana, czy minister finansów zaakceptuje propozycję w sytuacji objęcia Polskę procedurą nadmiernego deficytu, minister klimatu powtórzyła: "uważam, że te osłony powinny być utrzymane".
"Natomiast, oczywiście, minister finansów pewnie zapotrzebowanie z każdego ministerstwa ma duże zapotrzebowanie" – przyznała.
Odnosząc się do ponowionego pytania dotyczące procedury nadmiernego deficytu, Hennig-Kloska przypomniała: "Dzisiaj to w budżecie mamy, to jest kwestia pozostawienia tego budżetu na rok kolejny ".
"Ja złożyłam takie zapotrzebowanie, decyzja będzie leżeć po stronie rządu" – podsumowała minister.
Ustawa o czasowym ograniczeniu cen za energię elektryczną, gaz ziemny i ciepło systemowe oraz o bonie energetycznym wprowadza w II poł. 2024 r. ceny maksymalnej energii elektrycznej dla gospodarstw domowych na poziomie 500 zł/MWh, utrzymuje dotychczasową cenę energii na poziomie 693 zł MWh dla małych i średnich przedsiębiorców (MŚP) oraz wdraża bon energetyczny dla mniej zamożnych gospodarstw domowych.
(ISBnews)