Menu
Patronat honorowy Patronage
  1. Główna
  2. >
  3. Krótkie spięcie
  4. >
  5. II Polsko-Niemieckie Forum Transformacji Energetycznej

II Polsko-Niemieckie Forum Transformacji Energetycznej

Dnia 17 maja odbyła się dyskusja o możliwościach współpracy w zakresie polityki energetycznej i klimatycznej w ramach II Polsko-Niemieckiego Forum Transformacji Energetycznej w Berlinie. Główną misją tego przedsięwzięcia jest wspólnie kształtowanie transformacje energetyczną w Europie przez oba kraje. W stolicy Niemiec stawiła się liczna delegacja polskiego rządu, z wiceministrą klimatu i środowiska Urszulą Zielińską na czele. Nie zabrakło też przedstawicieli środowiska klastrów energii w postaci zgorzeleckiego Zklastra reprezentowanego przez Agnieszkę Spirydowicz i Joannę Tokarczuk.

Transformacja energetyczna jest kluczowym elementem naszego bezpieczeństwa i przyszłości – podkreśliła wiceministra klimatu i środowiska Urszula Zielińska podczas II Polsko-Niemieckiego Forum Transformacji Energetycznej w Berlinie. Tematem spotkania, które odbyło się 16-17 maja 2024 r., była m.in. współpraca między Polską a Niemcami w zakresie bezpieczeństwa energetycznego.

Zklaster w Berlinie 002

Z analizy organizacji pozarządowej Global Witness wynika, że w 2023 r. UE kupiła szacunkowo 35 mln baryłek rafinowanego paliwa – głównie oleju napędowego – pochodzącego przynajmniej częściowo z Rosji. Zakupy te zostały dopuszczone dzięki luce prawnej, która jest obecnie dobrze znana: pomimo unijnego zakazu importu rosyjskiej ropy, kraje nadal mogą legalnie ją kupować, pod warunkiem, że zostanie ona najpierw przetworzona na paliwa w innym miejscu – powiedziała przedstawicielka polskiego rządu.

Wiceministra dodała, że w tych okolicznościach geopolitycznych polityka klimatyczna Unii Europejskiej i działania takie jak odchodzenie od węgla, ropy i gazu do czystych źródeł energii niezależnych od Rosji, Kazachstanu, Turcji czy Kataru nabiera nowego wymiaru. Budowa własnych źródeł czystej, zielonej energii i bezpiecznej, rozproszonej infrastruktury energetycznej jest niezbędna nie tylko dla naszego długofalowego bezpieczeństwa klimatycznego, ale dla naszego wspólnego bezpieczeństwa militarnego w całej Europie.

W Polsce co najmniej od wyborów 15 października 2023 r. kurs na transformację jest jasny i zgodny z kierunkiem całej Unii Europejskiej. Osiągnięcie celów zapisanych w prawie klimatycznym UE, czyli 55% emisji CO2 do 2030 r. i neutralność klimatyczna do 2050 r., to również nasze cele – wyjaśniła wiceministra klimatu i środowiska Urszula Zielińska.

Polska już dziś odczuwa korzyści społeczno-ekonomiczne płynące z dekarbonizacji gospodarki – w sektorze OZE zatrudnienie znalazło ponad 212 tysięcy osób. Liczba ta przekracza kilkukrotnie liczbę zatrudnionych w sektorze górnictwa kamiennego – powiedziała Urszula Zielińska. 

Wiceministra podkreśliła również, że liczy na to, że przygotowywane przez polski rząd inicjatywy strategiczne, legislacyjne i finansowe nadadzą dodatkowej mocy transformacji energetycznej. 

Mam na myśli w szczególności działania upraszczające procesy wydawania pozwoleń i procedury administracyjne, zmniejszenie minimalnej odległości lądowych turbin wiatrowych od zabudowań z 700 metrów do 500 metrów czy aktualizację dokumentów strategicznych: Krajowego Planu na rzecz Energii i Klimatu oraz Polityki Energetycznej Polski do 2040. Opracowanie długoterminowej strategii transformacji do neutralności klimatycznej zapewni inwestorom w Polsce stabilne środowisko biznesowe – podsumowała.

W stolicy Niemiec nie zabrakło też przedstawicieli środowiska klastrów energii. W Berlinie Zklaster reprezentowały Agnieszka Spirydowicz i Joanna Tokarczuk.

ZKlaster nie tylko ze względu na swoje położenie, ale również niewątpliwe kompetencje w zakresie transformacji energetycznej, jest idealnym ambasadorem polskich interesów na arenie międzynarodowej, ze szczególnym uwzględnieniem Unii Europejskiej i Niemiec – powiedziała Agnieszka Spirydowicz, prezes Zgorzeleckiego klastra.

II Polsko-Niemieckie Forum Transformacji Energetycznej stanowi platformę wymiany i nawiązywania kontaktów dla przedstawicieli polityki, gospodarki i społeczeństwa działających w obu krajach na rzecz transformacji energetycznej. Ten format dialogu odbywa się co roku, naprzemiennie w Polsce i Niemczech.

Forum zostało zorganizowane przez Polsko-Niemiecką Platformę Energetyczną na zlecenie Federalnego Ministerstwa Spraw Zagranicznych oraz we współpracy z Polsko-Niemiecką Izbą Przemysłowo-Handlową i Ambasadą RP w Berlinie.