Menu
Patronat honorowy Patronage
  1. Główna
  2. >
  3. Krótkie spięcie
  4. >
  5. MKiŚ: Rząd planuje zagłosować za przyjęciem rozporządzenia metanowego

MKiŚ: Rząd planuje zagłosować za przyjęciem rozporządzenia metanowego

nbsp;W wyniku wprowadzonych zmian do projektu tzw. rozporządzenia metanowego, rząd planuje na posiedzeniu Rady Europejskiej zagłosować za przyjęciem tego projektu, poinformował wiceminister klimatu i środowiska Miłosz Motyka.

"W wyniku negocjacji w Radzie, w Parlamencie Europejskim oraz podczas rozmów trójstronnych udało się zmienić ten dokument, wprowadzono do niego liczne zmiany; liczne zmiany zostały wprowadzone w Parlamencie Europejskim przy zgodzie parlamentarzystów z Polski, z różnych opcji politycznych, zasiadających w różnych grupach" – powiedział Motyka na posiedzeniu sejmowej komisji ds. Unii Europejskiej.  

Podkreślił, że większość postulatów zgłaszanych przez polski rząd została uwzględniona.

"Jako rząd, analizując tekst kompromisowy zauważamy, że znacząca większość tych postulatów, które Polska zgłaszała w trakcie procedowania tego projektu zostały w nim zawarte, zostały zawarte w ostatecznym tekście. Zgłaszane postulaty zostały uwzględnione w całości lub w zbliżonym do postulowanego brzmieniu" – dodał wiceminister.

Poinformował, że rząd pozytywnie ocenia wprowadzone zmiany.

"Pozytywnie odnosimy się do zmian w projekcie rozporządzenia, w szczególności tych, dotyczących przepisów ogólnych, przepisów w zakresie sektora ropy i gazu, a projektowane przepisy maksymalizuję możliwe do realizacji ograniczenia emisji metanu, a jednocześnie ograniczają koszty związane z realizacją obowiązków, nałożonych tym rozporządzeniem na naszą gospodarkę. […] Wobec przyjętych w trakcie negocjacji zmian, […] rząd planuje na posiedzeniu Rady zagłosować za przyjęciem tego rozporządzenia" – podkreślił Motyka.

Projektowane rozporządzenie ma m.in. wprowadzić od 2027 r. normę 5 ton emisji metanu do atmosfery na 1 tys. ton wydobytego węgla innego niż koksowy (pierwotnie projekt dopuszczał 0,5 tony), a od roku 2031 – 3 tony metanu na 1 tys. ton węgla, w tym koksowego.

Do końca 2025 r. Komisja Europejska ma zaproponować wiążące cele w zakresie redukcji metanu do 2030 r. we wszystkich sektorach. Regulacjom dotyczącym ograniczenia metanu ma podlegać także import surowców energetycznych.

Rozporządzenie, zaproponowane przez Komisję Europejską, zostało przyjęte przez Parlament Europejski  w maju ub. roku, a w listopadzie ub. roku Rada UE i Parlament osiągnęły wstępne porozumienie polityczne w sprawie rozporządzenia dot.  śledzenia i ograniczania emisji metanu w sektorze energetycznym.

(ISBnews)