Menu
Patronat honorowy Patronage
  1. Główna
  2. >
  3. Rynek
  4. >
  5. Kto wystartuje w aukcji OZE?

Kto wystartuje w aukcji OZE?

Dotyczy: aukcje OZE
Tytuł: ustawa o OZE
Etap: stosowanie

Liczba firm, które do tej pory złożyły wnioski o zaświadczenie pozwalające na wzięcie udziału w pierwszej aukcji OZE nie zaskakuje, ale liczba wydanych zaświadczeń i podejście URE do transparentności aukcji już może zaskoczyć.

0 ole

Liczba firm, które do tej pory złożyły wnioski o zaświadczenie pozwalające na wzięcie udziału w pierwszej aukcji OZE nie zaskakuje, ale liczba wydanych zaświadczeń i podejście URE do transparentności aukcji już może zaskoczyć.

Zaledwie siedem podmiotów złożyło w Urzędzie Regulacji Energetyki wniosek o wydanie zaświadczenia pozwalającego na udział w aukcji OZE (dane z sierpnia 2015 roku).

Jednak do dzisiaj nikt z wnioskodawców takiego zaświadczenia nie otrzymał, chociaż ustawowy termin wydania zaświadczenia to 30 dni.

– Wytwórcy energii elektrycznej w instalacjach odnawialnego źródła energii zostali wezwani do przedłożenia dodatkowych informacji i dokumentów niezbędnych do wydania zaświadczenia o dopuszczeniu do udziału w aukcji – poinformowała nas Agnieszka Dębek, p.o. Naczelnika Wydziału ds. Komunikacji Społecznej.

Z punktu widzenia wnioskodawców przeciągająca się procedura może działać na korzyść, ponieważ zaświadczenie traci ważność po roku. Tymczasem URE rozstrzygnęło dopiero przetarg na dostawę platformy aukcyjnej (za 3 mln zł), ale nie podpisało jeszcze umowy z wykonawcą. Do tej pory nie wpłynęło też żadne odwołanie, chociaż to się może zmienić.

Zgodnie z ustawą o OZE Prezes URE powinien ogłosić aukcję do 30 marca 2016 roku, ale terminy „ogłasza”, „organizuje” i „przeprowadza” są w ustawie wyraźnie oddzielone, co może oznaczać, że pierwsza aukcja zostanie zorganizowana znacznie później.

URE rozważa podanie informacji

Z punktu widzenia uczestników aukcji jeszcze ciekawszym zagadnieniem jest podanie do publicznej wiadomości informacji o podmiotach, które otrzymały zaświadczenie o dopuszczeniu do aukcji, a zwłaszcza np. zagregowanych danych o mocach instalacji w poszczególnych technologiach, które mogą wziąć udział w aukcji.

Dotarliśmy do odpowiedzi URE na zapytanie jednego z potencjalnych uczestników aukcji, w którym urząd wyjaśnia, że nie jest zobowiązany do podania takich informacji, tym bardziej, że „mogą mieć istotny wpływ na przebieg i rozstrzygnięcie aukcji”.

Urząd być może zmieni jednak swoje podejście do przejrzystości aukcji. – Odnośnie udostępniania informacji związanych z prowadzoną procedurą oceny formalnej przygotowania do wytwarzania energii elektrycznej – kwestia ta jest obecnie przedmiotem analiz URE – poinformowała nas Agnieszka Dębek z URE.

Rynek energii rozwija:

Czekając na raporty Polskich Sieci Elektroenergetycznych i Urzędu Regulacji Energetyki jedno możemy stwierdzić na pewno już dziś: sierpniowy deficyt mocy powinien być zaczynem dyskusji wewnątrz środowiska energetyków, dyskusji, która pomoże nam uniknąć podobnych sytuacji w przyszłości.

baner 20 stopien zasilania
Rynek energii rozwija:

PGNiG przekazało do Urzędu Regulacij Energetyki swój pomysł na „socjalizację” kosztów użytkowania terminala LNG w Świnoujściu. Spółka, przynajmniej na razie, będzie ponosiła całkowite koszty funkcjonowania gazoportu, choć wykorzysta tylko jedną trzecią jego możliwości i dlatego oczekuje rekompensaty. URE nie mówi „nie”.

terminal sep 15

20 stopień zasilania wprowadzony w sierpniu był w dużej mierze zbiegiem niefortunnych okoliczności - rekordowe upały, brak wiatru, niski poziom wody w rzekach, planowane remonty elektrowni oraz awaria bloku w Bełchatowie. Ale nie zwalnia to nas od wyciągnięcia wniosków z tego co się zdarzyło. Czekając na raporty Polskich Sieci Elektroenergetycznych i Urzędu Regulacji Energetyki jedno możemy stwierdzić na pewno już dziś: sierpniowy deficyt mocy powinien być zaczynem dyskusji wewnątrz środowiska energetyków, dyskusji, która pomoże nam uniknąć podobnych sytuacji w przyszłości.

Chcemy aby portal WysokieNapiecie.pl stał się platformą wymiany refleksji w tej sprawie. Zapraszamy do debaty.

 

Ruszyła procedura uzyskania decyzji środowiskowej dla budowy elektrowni jądrowej na Pomorzu. Generalny Dyrektor Ochrony Środowiska wszczął odpowiednie postępowanie na wniosek spółki PGE EJ1. Przy okazji w dokumentacji, przekazanej przez spółkę GDOŚ można znaleźć sporo ciekawych i nowych szczegółów.

atom gdos
Technologie wspiera: