Komisja nadzwyczajna do spraw energetyki i surowców energetycznych zajmie się poprawkami Senatu do ustawy implementującej REMIT na posiedzeniu 8 września. Jakie zmiany zaproponowali senatorowie?
Dotyczy: implementacja REMIT
Tytuł: projekt ustawy o zmianie ustawy prawo energetyczne oraz niektórych innych ustaw
Etap: Sejm – prace w komisji po poprawkach Senatu
Następny etap: Sejm – głosowanie nad poprawkami Senatu
Ustawa, o której pisaliśmy w artykule: Projekt dużej nowelizacji Prawa energetycznego trafił do Sejmu została uchwalona przez Sejm 23 lipca, a następnie Senat na posiedzeniu 7 sierpnia 2015 r. wniósł poprawki do ustawy. Uchwalone przez Senat poprawki mają głównie charakter redakcyjny i doprecyzowujący. Z ciekawostek, ustawa w brzmieniu ustalonym przez Sejm nie wskazywała organu, który ma nakładać kary pieniężne za przewinienia związane z naruszeniem ustawy, na co zwrócił dopiero uwagę Senat, rozszerzając odpowiednio kompetencje Prezesa URE za karanie za nowe rodzaje kar pieniężnych, które wprowadza ustawa.
Poprawki Senatu będą teraz rozpatrywane przez Komisję Nadzwyczajną ds. energetyki i surowców energetycznych. Rezultatem prac w komisji będzie sprawozdanie, w którym komisja zawrze rekomendacje co do przyjęcia lub odrzucenia konkretnych poprawek Senatu przez Sejm. Prace w komisji są przedostatnim etapem przed ostatecznym uchwaleniem ustawy przez parlament, co następuje na posiedzeniu Sejmu, na którym Sejm głosuje nad poprawkami Senatu. Nie jest jeszcze znana dokładana data głosowania w Sejmie, choć teoretycznie istnieje możliwość że nastąpi to już na posiedzeniu Sejmu między 9 a 11 września. Po tym etapie ustawa zostanie skierowana Prezydentowi do podpisu.