Spis treści
Jak i dlaczego zmieniały się w ostatnich miesiącach ceny energii elektrycznej? Na jakim poziomie, na rynku hurtowym, jesteśmy dziś i w jakim kierunku ceny mogą podążać? Jak na kryzys energetyczny zareagowali odbiorcy? W jakiej kondycji finansowej znajdują się dziś polskie przedsiębiorstwa? Czy udało im się ograniczyć zużycie energii i w jaki sposób? Czy planują inwestycje w poprawę efektywności? Jak na sytuację na rynku energii patrzą zarządcy nieruchomości, przedsiębiorstwa komunalne, przemysł czy też jeden z największych operatorów telekomunikacyjnych w Polsce?
Na te i wiele innych pytań przedstawiciele sektora energetycznego i odbiorców energii starają się odpowiedzieć w opublikowanym właśnie raporcie E.ON Polska pt. „Rynek energii w Polsce. Analizy, opinie i scenariusze dla biznesu”. Otwiera go analiza dziennikarza WysokieNapiecie.pl, której zarys publikujemy poniżej, zachęcając Państwa do zapoznania się z całym raportem na stronie pod tym linkiem
Ogromna zmienność przełożyła się na ceny
Podczas gdy w trakcie pandemii COVID-19 średniomiesięczne ceny spot na Towarowej Giełdzie Energii w Warszawie spadły do zaledwie 28 zł/MWh na rynku gazu ziemnego, 150 zł/MWh na rynku energii elektrycznej oraz 160 zł/t na pozagiełdowym rynku węgla kamiennego, zaledwie kilka miesięcy później musieliśmy zmagać się z największym w historii wzrostem cen paliw i energii, wywołanym w znacznej mierze atakiem Rosji na Ukrainę.
W efekcie odpowiedzi UE na agresję, dostawy gazu ziemnego, ropy naftowej i węgla kamiennego z Rosji w kolejnych miesiącach zaczęły maleć, a ich ceny na światowych rynkach rosnąć. W momencie wybuchu wojny Rosja odpowiadała bowiem za globalne wydobycie 13% ropy naftowej i 17% gazu ziemnego oraz 18% światowego eksportu węgla kamiennego energetycznego.
Do sierpnia 2022 roku ceny paliw i energii w Europie (i w konsekwencji na innych kontynentach) osiągnęły niespotykane od dekad, lub wręcz najwyższe w historii, poziomy. Na rynkach spot węgiel kamienny w portach ARA sięgnął równowartości 1800 zł/t, gaz ziemny był wyceniany na 1110 zł/MWh, a energia elektryczna przekroczyła 1390 zł/MWh. Ze względu na ogromną niepewność, energia elektryczna z dostawą na cały 2023 rok była sprzedawana po 1787 zł/MWh.
Oferty sprzedaży energii dla odbiorców końcowych, z ceną gwarantowaną na cały 2023 rok, sięgały nawet 3500 zł/MWh. Wiele spółek energetycznych w ogóle przestało składać takie oferty, bowiem koszty zabezpieczenia ich pozycji rynkowych były kolosalne.
Co dalej z rynkiem energii elektrycznej?
Liczne mechanizmy interwencyjne ograniczyły wzrosty cen dla wybranych grup odbiorców, ale ich przedłużenie i kształt, jaki mogłyby przybrać w 2024 roku, nie są dziś pewne.
W raporcie wskazane zostały także czynniki kształtujące dziś ceny energii elektrycznej na rynku. Autorzy starają się odpowiedzieć na pytanie o to, czy dzisiejsze – dużo wyższe niż przed kryzysem energetycznym – ceny energii, to już „nowa normalność”, z którą odbiorcy energii będą musieli pogodzić się na dłużej.
Także czynniki fundamentalne, takie jak popyt na paliwa i energię elektryczną w najbliższych miesiącach i latach, pozostaną pod wpływem co najmniej kilku istotnych czynników, które zostały szerzej omówione w raporcie.
Z raportu dowiedzą się Państwo także, jak sytuację widzą analitycy i eksperci E.ON, a także jak rynek i zachodzące na nim zmiany postrzegają odbiorcy.
Cały raport dostępny jest pod tym linkiem