Menu
Patronat honorowy Patronage
  1. Główna
  2. >
  3. Rynek
  4. >
  5. Ceny energii
  6. >
  7. Energetyczne giełdy Polski i Ukrainy łączą siły

Energetyczne giełdy Polski i Ukrainy łączą siły

Towarowa Giełda Energii, IRGiT i ukraińska giełda energii UEEX będą współpracować. Na stole leży m.in. możliwość rozliczania transakcji na przyszłym rynku terminowym UEEX. Czy na giełdę trafi też handel energią na połączeniach polsko-ukraińskich?
tge.ukr.foto

Towarowa Giełda Energii, Izba Rozliczeniowa Giełd Towarowych i Ukraińska Giełda Energii (UEEX) podpisały w Warszawie porozumienie o współpracy.  

− Porozumienie tworzy ramy do konkretnej współpracy w obszarach roboczych, w zakresie tradingu czy systemu rozliczeń. Nie ma natomiast przesądzonych żadnych decyzji kapitałowych – wyjaśnił podczas podpisania porozumienia Piotr Zawistowski, prezes Towarowej Giełdy Energii.

Nie jest jednak tajemnicą, że rozmowy o większym zaangażowaniu trwają. − Chcemy zaoferować clearing na Ukrainie z naszym udziałem – dodał podczas uroczystości Łukasz Goliszewski, wiceprezes IRGiT, która zajmuje się rozliczaniem transakcji giełdowych na polskim rynku i zarządza zabezpieczeniami wnoszonymi przez uczestników rynku. Na Ukrainie nie ma dziś izby rozliczeniowej. Handel odbywa się głównie na rynku spot, a umowy z dłuższym terminem dostawy to w większości transakcje dwustronne.

Rozliczanie transakcji na obu rynkach przez jedną izbę rozliczeniową mogłoby potencjalnie ułatwić handel transgraniczny, poprzez zerowanie się pozycji zajmowanych przez uczestników rynku w obu krajach. Jest to jednak tylko jedna z wielu opcji, które są dziś na stole.

− Bardzo doceniamy współpracę z naszymi polskimi przyjaciółmi w tym trudnym dla Ukrainy czasie. W pierwszych dniach ataku Rosji jedno z naszych biur zostało zniszczone bombą. Na szczęście nikt nie ucierpiał. Nasze serwery także były atakowane metodą DDoS przez Rosjan, ale to także przetrwaliśmy dzięki wsparciu naszych polskich przyjaciół, za co jesteśmy bardzo wdzięczni – mówił na warszawskiej giełdzie Ołeksij Dubowski, prezes UEEX. − Kontynuujemy rozwój i współpracę z polskim domem clearingowym, z TGE. Korzystamy z doświadczenia naszych polskich kolegów i jesteśmy gotowi podzielić się swoim doświadczeniem np. w zakresie obrotu drewnem – dodał Dubowski.

tge ukr foto
Market coupling czyli integracja rynków UE i Ukrainy byłyby wielkim ułatwieniem dla handlu prądem

− Staramy się stworzyć przejrzysty rynek. Uczymy się wielu rzeczy od TGE i nie będę ukrywać, ze wiele rozwiązań i narzędzi zapożyczyliśmy od naszych polskich kolegów. Jesteśmy dziś na etapie rozwoju i wiemy, że bez bardzo silnego partnera strategicznego nie będziemy mogli się dalej rozwijać – zaznaczył także prezes ukraińskiej giełdy.

Po synchronizacji Ukrainy z systemem ENTSOE i odbudowie łącznika wymiana transgraniczna odbywa się na podstawie aukcji organizowanych osobno przez PSE i ukraińskiego operatora Ukrenergo. Aukcje tradycyjnie wygrywa DTEK – największa ukraińska firma energetyczna, należąca do najpotężniejszego nad Dnieprem oligarchy, Rinata Achmetowa. DTEK wygrywał też przez kilkanaście ostatnich lat aukcje na eksport prądu połączeniem Dobrotwór-Zamość.

Podobna sytuacja jest na innych interkonektorach. Sposób organizowania aukcji przez Ukrenergo budził duże wątpliwości wśród zachodnich operatorów, o czym WysokieNapiecie pisało kilka miesięcy temu.

 W tej sytuacji pomógłby mechanizm market coupling, czyli integracji rynków, który umożliwiłby organizowanie wspólnych aukcji. Jak powiedział w rozmowie z portalem WysokieNapiecie.pl trwają prace mapą drogową takiego połączenia. Studium finansuje amerykańska agencja pomocowa USAID, ma być gotowe za 12-16 miesięcy.

Rynek energii rozwija:
Polski offshore wspiera:
To rodzinny duży liftback z przyśpieszeniem lepszym od niemal wszystkich supersamochodów na świecie, za 20-50% ich ceny. Na teście przez pół Polski przekonaliśmy się, że 770 KM pod maską (i w bagażniku) potrafi się przydać. A jaki zasięg udało się z niej wycisnąć na niemal 500 km trasie?
test tesla p100d
Elektromobilność napędza:
Technologie wspiera:
Kontrowersyjna i mająca duże skutki ekonomiczne nowelizacja Prawo górnicze i geologiczne zasługuje na nazwę Lex knebel 2. Od decyzji jednego urzędnika na ulicy Wawelskiej zależeć będą losy setek tysięcy obywateli, którzy mają pecha mieszkać nad bliżej jeszcze nieznanymi, ale „strategicznymi” złożami
Coal mine
Open pit mine
Zagraniczna prasówka energetyczna: Wiatrakom szkodzi tempo rywalizacji o największe gabaryty; Kto ma najwięcej zielonych metali; Stal i aluminium dzielą UE i USA; Chińskie spowolnienie gospodarcze dobre dla klimatu.
Farma morska wiatrowa statek instalacyjny Fot. Depositphotos
Na budowę nowych statków trzeba będzie wydać ok. 13 mld dol.. Fot. Depositphotos
Partner działu Klimat:
Zielone technologie rozwijają:
Technologie wspiera: