Menu
Patronat honorowy Patronage
  1. Główna
  2. >
  3. Energetyka konwencjonalna
  4. >
  5. Gaz
  6. >
  7. Amerykański LNG przypłynie do Europy w 2016

Amerykański LNG przypłynie do Europy w 2016

Perspektywa dostaw skroplonego gazu ziemnego ze Stanów Zjednoczonych do Europy nabiera kształtów. Kontrakt na sprowadzenie prawie 3 mld m sześc. gazu do terminala LNG w Dunkierce podpisał z Amerykanami francuski EDF.

lng

Perspektywa dostaw skroplonego gazu ziemnego ze Stanów Zjednoczonych do Europy nabiera kształtów. Kontrakt na sprowadzenie prawie 3 mld m sześc. gazu do terminala LNG w Dunkierce podpisał z Amerykanami francuski EDF.

lngCheniere ujawniło, że w sumie do 2018 r. zakontraktowało już 68 transportów LNG z Sabine Pass, co oznacza eksport około 7 mld m sześc. gazu w formie LNG

Gaz dostarczy amerykański koncern Cheniere, który początku 2016 r. będzie dysponował pierwszym działającym w USA terminalem eksportowym LNG – Sabine Pass. Jak poinformowała firma, kontrakt z EDF opiewa na dostawę do Dunkierki 2,8 mld m sześc. gazu w latach 2016-2018. Do przewiezienia gazu przewidziano 26 rejsów gazowców. Przy okazji Cheniere ujawniło, że w sumie do 2018 r. zakontraktowało już 68 transportów LNG z Sabine Pass, co oznacza eksport około 7 mld m sześc. gazu w formie LNG. Gaz z Sabine Pass zarezerwowały m.in. Total i BG Group, jednak bez precyzowania dokąd ma zostać dostarczony. Oznacza to, że popłynie tam, gdzie akurat cena będzie najlepsza.

Czytaj także: USA: jeszcze więcej LNG na eksport

Natomiast kontrakt z EDF jest prawdopodobnie pierwszą umową na dostawę LNG do wskazanego punktu w Europie. Ujawniono też ciekawy szczegół, dotyczący sposobu ustalania ceny. Ma być ona oparta o holenderski indeks TTF, czyli cenę spot w gazowym hubie Zeebrugge. Zdaniem analityków, to pierwszy kontrakt oparty o formułę, odnoszącą się do europejskiej ceny spot. To z kolei oznacza, że Amerykanie są przekonani, iż ceny gazu w USA pozostaną na tyle niskie, by zapewnić zyskowność eksportu do Europy.

Indeks TTF utrzymuje się dziś na poziomie 190 euro za 1000 m sześc. gazu, co przy obecnych kursach walut daje ok. 215 dol za 1000 m sześc. Natomiast cena gazu w najważniejszym amerykańskim punkcie obrotu – Henry Hub – jest na poziomie 95 dol. Co oczywiście nie oznacza, że amerykański gaz będzie o połowę tańszy, bo do ceny w USA trzeba doliczyć koszty skroplenia, transportu do Europy oraz regazyfikacji i wychodzi z tego kwota rzędu 250 dol.

Budowany przez EDF terminal LNG w Dunkierce ma być gotowy jeszcze w tym roku. Co ważne, będzie podłączony zarówno do francuskiego jak i belgijskiego systemu przesyłowego gazu. Połączenie z Belgią daje swobodny dostęp do najważniejszych elementów europejskiego systemu gazowego i największych centrów konsumpcji. Francuski system ma tu o wiele mniejsze możliwości. Ostatnio zwróciła na to uwagę Komisja Europejska, przygotowująca strategię UE wobec LNG. Większość „wąskich gardeł” europejskiego systemu gazociągów, które ograniczają możliwości przesyłu gazu z francuskich i hiszpańskich terminali LNG Komisja zidentyfikowała właśnie we Francji. Podłączenie terminala w Dunkierce do belgijskiej sieci pozwoli ominąć ten problem.

Więcej o tym pisaliśmy tutaj: UE buduje strategię gazową

EDF już rok temu zapowiadał, że będzie chciał kupować gaz w Ameryce. We Francji nie obyło się bez kontrowersji, francuskie media zauważały, że będzie to gaz z łupków, których jakiekolwiek badania, o eksploatacji nie wspominając, są we Francji surowo zabronione.

abr

Kolejna wersja projektu nowego rozporządzenia dywersyfikacyjnego ujrzała światło dzienne oraz została skierowana do konsultacji publicznych. Proponowane zmiany w teorii powinny "naprawić" znaczną część absurdów obecnego rozporządzenia.

Dotyczy: Obowiązek dywersyfikacji dostaw gazu
Tytuł: projekt rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie minimalnego poziomu dywersyfikacji dostaw gazu z zagranicy, wersja 1.8

Etap: konsultacje publiczne
Następny etap: ministerstwo - ostateczny tekst projektu

ole 220
Rynek energii rozwija:

Chociaż trudno to zrozumieć politykom i górnikom, w Polsce od lat wydobywamy coraz mniej węgla i tego trendu już nie zmienimy. Przed nami zamykanie kolejnych kopalń i związanych z nimi elektrowni. Pokazujemy w którym roku wydobędziemy ostatnią tonę węgla brunatnego i które elektrownie będziemy po kolei likwidować.

wegiel brunatny prognoza wydobycia
Rynek energii rozwija:

Kapitalizacja giełdowa czterech grup energetycznych w ciągu ostatniego kwartału stopniała o 15,5 mld zł. To tak, jakby jedna lub dwie z największych państwowych firm po prostu wyparowały z GPW. Tę drastyczną dietę odchudzającą funduje energetyce rząd swoimi próbami ratowania górnictwa.

zmiany kursu

Ministerstwo Gospodarki przedstawiło projekt rozporządzenia, ustalającego sposób obliczania ulg z obowiązku rozliczania się z energii zielonej przez odbiorców energochłonnych.

Dotyczy: ulgi dla przemysłu energochłonnego (w kosztach wsparcia wynikających z ustawy o OZE)
Tytuł: projekt rozporządzenia Ministra Gospodarki w sprawie sposobu obliczania współczynnika intensywności zużycia energii elektrycznej przez odbiorcę przemysłowego (v. 1.5)
Etap: konsultacje społeczne i międzyresortowe
Następny etap: rząd - Komitet Stały Rady Ministrów

ole 220
Rynek energii rozwija:

Śledź zmiany w energetyce.
Zapisz się do naszego newslettera!