Menu
Patronat honorowy Patronage
  1. Główna
  2. >
  3. Patronaty
  4. >
  5. Baltic Business Forum, 21-23.09.2015, Świnoujście

Baltic Business Forum, 21-23.09.2015, Świnoujście

750120 pl

750120 pl

 21 – 23 września 2015

Baltic Business Forum, Świnoujście 

Gdzie szukać nowych rynków zbytu? Jak ograniczać ryzyko wahań kursów walut? Skąd czerpać fundusze na inwestycje i nowe biznesy? Zapraszamy na Baltic Business Forum 2015, największe spotkanie małego i średniego biznesu z północno-środkowej Polski – Świnoujście, 21-23 września 2015 r.

Od dyskusji na temat współpracy gospodarczej w regionie między Bałtykiem, Adriatykiem i Morzem Czarnym rozpocznie się tegoroczne Baltic Business Forum. W otwierającej sesji plenarnej udział zapowiedzieli m.in. prezydent Aleksander Kwaśniewski, wicepremier Janusz Piechociński, a także prezesi i menedżerowie największych polskich firm, jak Bank PKO BP, Gaz-System czy PGE. – Poszerzamy koncepcję Baltic Business Forum o kraje bałkańskie i niezwykle ciekawe republiki czarnomorskie – mówi Jacek Piechota, prezes Stowarzyszenia Baltic Business Forum. – To odpowiedź na oczekiwania polskich przedsiębiorców, którzy coraz odważniej spoglądają na nowe rynki i chcą szukać na nich biznesowych szans – wyjaśnia.

Dyskusja polityczno-gospodarcza jest tylko wprowadzeniem do serii bardzo praktycznych paneli, podczas których mali i średni przedsiębiorcy będą mogli poznać specyfikę prawną i ekonomiczną inwestycji w krajach nieodległych geograficznie, ale mentalnie i kulturowo bardzo różnych od Polski. Niezwykle interesująco zapowiada się zwłaszcza sesja poświęcona Gruzji, która jest gościem honorowemu tegorocznego Baltic Business Forum. „Jakie są warunki rozwoju polskich inwestycji na rynku gruzińskim? Które sektory będą rosnąć najszybciej? W jakim otoczeniu prawnym funkcjonuje tam biznes?” – na te pytania postarają się odpowiedzieć przedstawiciele agend rządowych z Tibilisi oraz menedżerowie polskich firm obecnych na rynku gruzińskim.

– Dobierając gości postawiliśmy na praktyków. Chcemy poznać opinie ludzi, którzy mają doświadczenie w prowadzeniu firm i projektów na danym rynku. Tegoroczne sesje oparte będą więc w dużym stopniu na analizie case studies, czyli biznesowych przypadków – tłumaczy Jacek Piechota, minister gospodarki w latach 2001-2003 i 2005. Sesje będą więc bardzo praktyczne dla małych i średnich przedsiębiorców. W programie znaleźć można np. panel dla eksporterów i importerów o narzędziach ograniczenia ryzyka walutowego, sesję na temat źródeł finansowania start-upów czy zastosowania nowych technologii w usprawnianiu działania niedużych firm. Tradycyjnie sporo uwagi poświęcono też energetyce, transportowi i logistyce, a także turystyce. W trzecim dniu obrad dyskusję o rynku pracy w Polsce i krajach Europy Środkowej zainauguruje wystąpienie Władysława Kosiniaka-Kamysza, ministra pracy i polityki społecznej.

Poza dyskusjami w ramach paneli i sesji zorganizowana zostanie ponadto Strefa Przedsiębiorcy, w której dyżurować będą eksperci od zarządzania, finansów, prawa czy marketingu. Każdy uczestnik Baltic Business Forum będzie mógł tu zasięgnąć indywidualnej porady. – Wiemy, jak ważne dla rozwoju jest spojrzenie na prowadzony biznes z dystansu. Dlatego zachęcam przedsiębiorców do spotkania i dyskusji z zaproszonymi przez nas fachowcami. Takie porady na rynku warte są nawet kilka tysięcy złotych. My oferujemy je bezpłatnie – zachwala Piechota. 

Eloshvili Ilia, wiceminister energetyki Gruzji, będzie gościem 7. Baltic Business Forum 2015. Gruzja jest gościem honorowym forum, które od 21 do 23 września 2015 r. odbywać będzie się w Świnoujściu.   

W rejonie ABC – nazywanym tak od położenia między wybrzeżami Adriatyku, Bałtyku i Morza Czarnego – krzyżują się najważniejsze arterie transportu surowców energetycznych. A wraz z nimi – interesy polityczne wielu mocarstw.

Energetyce poświęcono aż trzy sesje 7. Baltic Business Forum. Dyskutowany będzie udział w nim zapowiedział wicepremier i minister gospodarki Janusz Piechociński oraz Eloshvili Ilia, wiceminister energetyki Gruzji.  Ponadto w dyskusjach poświęconych energetyce udział wezmą: 

Wojciech Kowalczyk, Sekretarz Stanu w Ministerstwie Skarbu Państwa;

Mathew Bryza, były ambasador USA w Azerbejdżanie;

Aieti Kukava, Chief Executive Officer w Alliance Group Holding;

Arkadiusz Krężel, przewodniczący Rady Nadzorczej, Impexmetal;

Zygmunt Łukaszczyk, prezes Katowickiego Holdingu Węglowego;

Jerzy Podsiadło, prezes Węglokoksu;

Derek Lenartowicz, prezes wykonawczy Balamara Resources Limited;

Dariusz Marzec, wiceprezes ds. rozwoju w PGE;

Jarosław Bauc, wiceprezes PGNiG;

Tadeusz Tański, kierownik Biura Strategii i Analiz, Polskie LNG;

Michał Michalski, dyrektor Departamentu Rozwoju Nowych Projektów w Polenergia;

Stanisław Gawłowski, były wiceminister środowiska;

Jacek Gdański, zastępca prezesa NFOŚiGW;

Katarzyna Reiter, dyrektor Departamentu Ochrony Klimatu NFOŚiGW;

Marek Los, dyrektor ds. projektowania i rozwoju Billfinger Mars Offshor;

Oleh Turonok, główny technolog;

Robert Zajdler, Zajdler Energy Lawyers;

 

Szczegóły na stronie http://balticbusinessforum.eu/pl/

 

320250 pl

 

Zapraszamy 

 

Chociaż trudno to zrozumieć politykom i górnikom, w Polsce od lat wydobywamy coraz mniej węgla i tego trendu już nie zmienimy. Przed nami zamykanie kolejnych kopalń i związanych z nimi elektrowni. Pokazujemy w którym roku wydobędziemy ostatnią tonę węgla brunatnego i które elektrownie będziemy po kolei likwidować.

wegiel brunatny prognoza wydobycia
Rynek energii rozwija:

Kapitalizacja giełdowa czterech grup energetycznych w ciągu ostatniego kwartału stopniała o 15,5 mld zł. To tak, jakby jedna lub dwie z największych państwowych firm po prostu wyparowały z GPW. Tę drastyczną dietę odchudzającą funduje energetyce rząd swoimi próbami ratowania górnictwa.

zmiany kursu

Ministerstwo Gospodarki przedstawiło projekt rozporządzenia, ustalającego sposób obliczania ulg z obowiązku rozliczania się z energii zielonej przez odbiorców energochłonnych.

Dotyczy: ulgi dla przemysłu energochłonnego (w kosztach wsparcia wynikających z ustawy o OZE)
Tytuł: projekt rozporządzenia Ministra Gospodarki w sprawie sposobu obliczania współczynnika intensywności zużycia energii elektrycznej przez odbiorcę przemysłowego (v. 1.5)
Etap: konsultacje społeczne i międzyresortowe
Następny etap: rząd - Komitet Stały Rady Ministrów

ole 220
Rynek energii rozwija:

Redaktor Justyna Piszczatowska opowiadała na łamach francuskiego dziennika gospodarczego Les Échos o przyczynach i skutkach drastycznych ograniczeń w dostawach energii dla największych przedsiębiorstw w Polsce.