Menu
Patronat honorowy Patronage
 1. Główna
 2. >
 3. Fotowoltaika
 4. >
 5. Własna działalność fotowoltaiczna – czy trzeba zakładać konto firmowe?

Własna działalność fotowoltaiczna – czy trzeba zakładać konto firmowe?

Materiał Partnera
Zakładanie własnej firmy wiąże się z koniecznością przestrzegania wielu przepisów prawnych. Dobrze wiedzieć o istnieniu tych kluczowych, bo niedopilnowanie ich może skutkować w skrajnych przypadkach nałożeniem kary finansowej na przedsiębiorcę. Początkujący biznesmeni zastanawiają się często nad tym, czy muszą zakładać konta firmowe. Niestety, odpowiedź na to pytanie jest niejednoznaczna.
Cropped View of Manager Making Online Payment

Firma fotowoltaiczna – JDG (Jednoosobowa Działalność Gospodarcza)

Dużą część firm fotowoltaicznych działających na polskim rynku stanowią jednoosobowe działalności gospodarcze (JDG). Oznacza to, że osoby prowadzące je są odpowiedzialne za wszystkie aspekty funkcjonowania swojego przedsiębiorstwa, czyli m.in. za:

 • pozyskiwanie klientów;
 • planowanie biznesowe;
 • wykonywanie instalacji fotowoltaicznych;
 • zarządzanie finansami;
 • ewentualny serwis i konserwację systemów;
 • prowadzenie księgowości.

To model, który zapewnia elastyczność, niezależność i łatwość podejmowania decyzji. Wystarczy, że zainteresowany będzie dysponować wiedzą branżową, niezbędnymi certyfikatami, doświadczeniem i środkami potrzebnymi do inwestycji, aby założyć własną firmę bez żadnych komplikacji. Na wykorzystanie tego rozwiązania decyduje się wiele młodych osób.

Przyszli właściciele JDG muszą jednak mieć na uwadze, że samo zakładanie instalacji fotowoltaicznych stanowi jedno z przyjemniejszych działań towarzyszących zarządzaniu firmą. W międzyczasie będą musieli zajmować się również innymi zadaniami, a te bywają problematyczne i trudne – mowa o prowadzeniu księgowości.

Czy właściciele JDG muszą zakładać konta firmowe? Niejasna sytuacja prawna

Przepisy prawne obowiązujące w Polsce nakazują, aby właściciele JDG posiadali rachunek bankowy, który posłuży im do regulowania należności z:

 • innymi przedsiębiorcami;
 • ZUS-em;
 • urzędem skarbowym.

O jaki rodzaj rachunku bankowego chodzi dokładnie? Niestety, nie określa się tego szczegółowo w żadnym konkretnym akcie prawnym. Oznacza to więc, że osoby prowadzące JDG w Polsce nie są prawnie zobowiązane do posiadania odrębnego konta firmowego. Innymi słowy, mogą korzystać z konta osobistego do celów związanych z zarządzaniem własną firmą.

Jednakże specjaliści zalecają, aby zdecydować się na założenie osobnego konta biznesowego. Nie tylko ułatwia to proces rozliczania się z fiskusem, ale zapewnia także dodatkowe korzyści, które bywają niezwykle pomocne. Ponadto są prostym sposobem na uniknięcie chaosu organizacyjnego, który potrafi zmarnować cenne godziny, które mogłyby zostać przeznaczone na dalszy rozwój interesu.

Wybór konta firmowego – czym się kierować?

Przed omówieniem zalet posiadania konta firmowego warto przyjrzeć się temu, czym kierować się podczas jego wyboru. Wiele instytucji bankowych zapewnia różne rozwiązania. Niektóre z nich są korzystniejsze od innych, dlatego warto wiedzieć, na jakie czynniki zwracać uwagę w pierwszej kolejności.

Rozpocząć przygotowania warto od przejrzenia wszystkich dostępnych ofert. W tym celu warto zapoznać się ze stroną internetową https://www.bankier.pl/smart/konta-firmowe – zawarty na niej ranking jest aktualny i gromadzi w jednym miejscu najpotrzebniejsze informacje dotyczące wysokości opłat za:

 • prowadzenie konta;
 • wypłaty z bankomatu;
 • używanie karty płatniczej.

Po wyselekcjonowaniu atrakcyjnych ofert należy sprawdzić, jakie funkcje i usługi zapewniają. Niektóre banki dają dostęp do dodatkowych narzędzi przeznaczonych do zarządzania finansami i bankowości elektronicznej, zezwalają na integrację z używanymi przez firmę systemami księgowymi oraz gwarantują dedykowane wsparcie dla przedsiębiorców.

Ponadto zainteresowany powinien zbadać jakość obsługi klienta. Musi zyskać pewność, że przedstawiciele wybranej instytucji finansowej będą w stanie pomóc mu z rozwiązaniem wszystkich problemów i udzielą odpowiedzi nawet na bardziej skomplikowane pytania związane z prowadzeniem konta firmowego.

Reputacja banku – czy warto kierować się nią podczas zakładania konta firmowego?

Reputacja banku odzwierciedla jego stabilność finansową. Wybór renomowanej instytucji zwiększa pewność zainteresowanego, że pieniądze zgromadzone na koncie firmowym są bezpieczne. Ponadto oferują one zwykle większy zakres usług i wsparcie dedykowane przedsiębiorcom – konsument może oczekiwać profesjonalnej obsługi klienta oraz eksperckiego doradztwa, dotyczącego nawet sposobu dalszego prowadzenia firmy.

Należy zwrócić również uwagę na fakt, że opinia o banku będzie niezwykle istotna w przypadku osób, które chcą rozszerzyć swoją działalność poza granice kraju (np. ze względu na zamieszkiwanie rejonu znajdującego się tuż przy granicy) – znana instytucja finansowa z oddziałami międzynarodowymi wzbudzi zaufanie osób zamawiających montaż fotowoltaiki przez obcokrajowca.

Zalety posiadania konta firmowego

Posiadanie konta firmowego zapewnia kilka korzyści, które przyczyniają się do sprawniejszego zarządzania działalnością gospodarczą. Niektóre z nich to:

 • oddzielenie finansów osobistych od biznesowych – pozwala to utrzymać kontrolę nad przychodami, wydatkami i stanem finansów prowadzonej firmy;
 • profesjonalny wizerunek – klienci, kontrahenci i partnerzy biznesowi preferują współpracę z przedsiębiorcami, którzy posiadają odrębne konta do celów biznesowych;
 • łatwiejsze rozliczanie podatkowe – łatwe śledzenie wpływów i wydatków związanych z działalnością gospodarczą upraszcza przygotowywanie raportów finansowych i rozliczanie się z organami podatkowymi;
 • dostęp do usług bankowych dla firm – posiadanie takiego konta zapewnia dostęp do kredytów inwestycyjnych, linii kredytowych, faktoringu i innych, korzystnych rozwiązań płatniczych;
 • ułatwiona dokumentacja finansowa – specjalny rachunek bankowy gromadzi szczegółowe wyciągi, które są niezwykle przydatne przy audytach i prowadzeniu księgowości.

Chociaż posiadanie konta firmowego nie stanowi wymogu prawnego, to z pewnością przydaje się każdemu, kto prowadzi swoją własną firmę fotowoltaiczną. Zwykle założenie i prowadzenie go jest bezpłatne, dlatego warto zdecydować się na ten krok, aby ułatwić sobie między innymi prowadzenie spraw księgowych oraz zapewnić lepszy wizerunek działalności.

Technologie wspiera:
Fotowoltaikę wspiera:
Od 1 sierpnia 2023 Chiny w odwecie za sankcje USA zaczynają limitować eksport germanu i galu, dwóch pierwiastków kluczowych dla najnowszej techniki, w tym dla fotowoltaiki i aut elektrycznych.
Rare-earth metal such as germanium crystals are used by the tech
Rynek energii rozwija:
Elektromobilność napędza:
Fotowoltaikę wspiera:
Technologie wspiera:
Zielone technologie rozwijają:
Fotowoltaikę wspiera:
Rynek energii rozwija: