Efekt zachęty – nowe regulacje prawne, skutki dla systemu
27 sierpnia 2015 Warszawa
3 lipca 2015 na stronach URE pojawiły się nowe formularze opisu techniczno – ekonomicznego projektowanych inwestycji OZE.
Jak czytamy:
„URE przypomina, że w konsekwencji zmian ustawy z dnia 10 kwietnia 1997 r. – Prawo energetyczne (Dz. U. z 2012 r., poz. 1059, z późn. zm.) wprowadzonych ustawą z 20 lutego 2015 r. o odnawialnych źródłach energii (Dz. U. z 2015 r., poz. 478), do wniosku o wydanie promesy koncesji albo promesy zmiany koncesji, składanego do Prezesa URE, na wykonywanie działalności gospodarczej polegającej na wytwarzaniu energii elektrycznej w kogeneracji albo z odnawialnych źródeł energii, należy dołączyć opis techniczno-ekonomiczny projektowanej inwestycji, której rozpoczęcie nastąpi po wejściu w życie tej ustawy (art. 43 ust. 7 ustawy – Prawo energetyczne).
Na podstawie przesłanego opisu techniczno-ekonomicznego projektowanej inwestycji, Prezes URE stwierdza w decyzji o wydanie promesy koncesji albo promesy zmiany koncesji, czy dana inwestycja zostałaby zrealizowana w przypadku, w którym dla energii elektrycznej wytworzonej w tej instalacji nie przysługiwałoby świadectwo pochodzenia z kogeneracji albo świadectwa pochodzenia, o których mowa w art. 9e ustawy – Prawo energetyczne oraz art. 44 ust. 1 ustawy o odnawialnych źródłach energii (art. 43 ust. 9 ustawy – Prawo energetyczne).
Zgodnie z dyspozycją art. 43 ust. 8 ustawy – Prawo energetyczne, w URE sporządzono i zamieszczono na stronie internetowej URE formularze opisu, o których mowa w art. 43 ust. 7 ustawy – Prawo energetyczne. Formularze dotyczą:
- wytwarzania energii elektrycznej w kogeneracji/ energii elektrycznej z odnawialnych źródeł energii w instalacji odnawialnego źródła energii, stanowiącej jednostkę kogeneracji;
- wytwarzania energii elektrycznej z odnawialnych źródeł energii w instalacji odnawialnego źródła energii.
Wytwórca energii elektrycznej, który nie uzyska potwierdzenia, o którym mowa powyżej, dla inwestycji, o której mowa w art. 43 ust. 8 ustawy – Prawo energetyczne (inwestycji, dla której rozpoczęcie prac nastąpi po wejściu w życie art. 179 pkt 24 ustawy o odnawialnych źródłach energii, tj. po 4 maja 2015 r.), nie może wnioskować do Prezesa URE o wydanie świadectwa pochodzenia z kogeneracji albo świadectwa pochodzenia, o których mowa w art. 9e ustawy – Prawo energetyczne oraz art. 44 ust. 1 ustawy o odnawialnych źródłach energii, dla energii elektrycznej wytworzonej w tej inwestycji (art. 43 ust. 10 ustawy – Prawo energetyczne).”
Jesteśmy przekonani, że podobnie jak w przypadku poprzedniej edycji, również podczas najbliższego seminarium stworzymy miejsce do ciekawej, merytorycznej debaty w gronie specjalistów.
Do uczestnictwa zapraszamy:
-
firmy z sektora energetycznego i ciepłowniczego
-
firmy inwestujące w OZE i zakładające nowe instalacje
-
przedstawicieli przemysłu
-
firmy sprzedające energię elektryczną lub ciepło odbiorcom końcowym
-
wszystkich zobowiązanych do spełnienia „efektu zachęty” z OZE i kogeneracji
Powyższe seminarium jest to kolejne z cyklu spotkań poświęconych zmianom regulacyjnym dla szeroko rozumianej branży energetycznej i ciepłowniczej, podczas których przeszkoliliśmy już ponad dwa tysiące specjalistów z wchodzących oraz obowiązujących regulacji prawnych kształtujących branżę.
Zapraszamy do uczestnictwa w seminarium.
Miło nam będzie spotkać się z Państwem.
W przypadku pytań dotyczących wydarzenia zapraszam do kontaktu:
Jolanta Szczepaniak
Project Manager powermeetings.eu
Al. Jerozolimskie 27/306
00-508 Warszawa
tel.:+48 22 740 67 80
kom.: + 48 505 659 477
faks: +48 22 672 95 89
e-mail: [email protected]