Menu
Patronat honorowy Patronage
  1. Główna
  2. >
  3. Rynek
  4. >
  5. Rząd poprze błyskawiczną nowelizację ustawy o OZE

Rząd poprze błyskawiczną nowelizację ustawy o OZE

W środę w Sejmie wiceminister gospodarki Ilona Antoniszyn-Klik potwierdziła informacje Obserwatora Legislacji Energetycznej o poparciu resortu dla szybkiej zmiany w systemie zielonych certyfikatów (wydzielenia tzw. niebieskich certyfikatów). Posłowie wnieśli też zapowiadaną przez nas autopoprawkę.

Dotyczy: ustawa o OZE
Tytuł: poselski projekt ustawy o zmianie ustawy o odnawialnych źródłach energii (PSL)
Etap: Sejm - praca w podkomisji
Następny etap: Sejm - sprawozdanie komisji

ole 220

ole 220W środę w Sejmie wiceminister gospodarki Ilona Antoniszyn-Klik potwierdziła informacje Obserwatora Legislacji Energetycznej o poparciu resortu dla szybkiej zmiany w systemie zielonych certyfikatów (wydzielenia tzw. niebieskich certyfikatów). Posłowie wnieśli też zapowiadaną przez nas autopoprawkę.

Dotyczy: ustawa o OZE
Tytuł: poselski projekt ustawy o zmianie ustawy o odnawialnych źródłach energii (PSL)
Etap: Sejm – praca w podkomisji
Następny etap: Sejm – sprawozdanie komisji

{norelated}Nowelizacja ustawy o OZE ma pomóc biogazowniom rolniczym.

– Prowadząc inwestycje zakładano, że ceny giełdowe zielonych certyfikatów będą blisko opłaty zastępczej, czyli ponad 300 zł/MWh. Teraz ich cena giełdowa oscyluje wokół 100 zł/MWh. To grozi bankructwem wielu biogazowni rolniczych – tłumaczyła w środę w Sejmie posłanka Krystyna Ozga z PSL, reprezentująca wnioskodawców.

Zgodnie z informacjami Obserwatora Legislacji Energetycznej z ubiegłego tygodnia (więcej: Duże szanse poselskiej noweli ustawy o OZE) zmianę poprało Ministerstwo Gospodarki.

– Ministerstwo Gospodarki, oprócz uwag redakcyjnych, pozytywnie odnosi się do projektu i takie będziemy rekomendowali stanowisko rządu. Projekt został już rozesłany do konsultacji międzyresortowych. Sądzimy, że w ciągu tygodnia spłynął opinie, a w ciągu dwóch tygodniu uda nam się „wciągnąć” ten projekt na komitet stały. Nie chcielibyśmy jednak zatrzymywać prac nad ustawą, uważamy, że jest ważna i potrzebna. Będziemy zadowoleni jeżeli projekt będzie procedowany jak najszybciej – mówiła wiceminister Ilona Antoniszyn-Klik.

Jak informowaliśmy już w OLE, projekt popierają też dwa inne ministerstwa. Nikt do tej pory nie wyraził sprzeciwu. Najprawdopodobniej więc zmianę wesprze cały rząd w swoim stanowisku do projektu.

Projekt poprali także posłowie Cezary Olejniczak z SLD, Jacek Najder z Biało-Czerwonych i Piotr Naimski z PiS.

Posłowie PSL na wczorajszym posiedzeniu komisji nadzwyczajnej ds. energetyki wnieśli także autopoprawkę, zgodnie z którą pula zielonych certyfikatów biogazowych miałaby wynieść w w najbliższych latach od 0,45% do 0,55%. Jak tłumaczyła posłanka Ozga, wyższy obowiązek ma urealnić możliwości produkcyjne biogazowni rolniczych i nie dopuścić do ponownej nadpodaż w tym segmencie.

TOE zwróciło ponadto uwagę, że w obecnym brzmieniu ustawa może sugerować, że pula certyfikatów dla biogazowni ma być dodana do obecnego obowiązku.

Wbrew staraniom posłanki Ozgi (PSL) i poparcia posła Olejniczaka (SLD) komisja nie rozpatrzyła projektu w szybszym tempie, bez powoływania podkomisji.

Posłowie założyli jednak, że na pierwszym posiedzeniu Sejmu po wakacjach (9-11 września) uda się przyjąć zarówno sprawozdanie podkomisji, jak i komisji. Ta pierwsza będzie pracować w składzie: Elżbieta Królikowska-Kińska (PO), Piotr Cieśliński (PO), Artur Bramora (PSL), Jan Krzysztof Ardanowski (PiS), Cezary Olejniczak (SLD).

Projekt w brzmieniu skierowanym do Sejmu

Rynek energii rozwija:

Taki cel stawia sobie prezes Urzędu Regulacji Energetyki, który chce uniknąć wzrostu kosztów dla odbiorców. Ale rząd zobowiązał się wobec Brukseli, że smart metering będzie wdrożony do 2020 r. bo korzyści przeważają nad kosztami.

liczniki inteligentne koszty
Rynek energii rozwija:

Bartłomiej Derski mówił w weekendowej audycji radia TOK FM o nowelizacji ustawy o odnawialnych źródłach energii i wysokości stawek dla mikroinstalacji OZE.